Jak wybrać fotelik samochodowy
Zakup niektórych sprzętów dla naszego dziecka przysparza wiele trudności. Jeśli w grę wchodzi bezpieczeństwo malca i jego wygoda, wybór musi być solidnie przemyślany. Wysoka cena zwykle jeszcze dodatkowo utrudnia sprawę. Tak właśnie jest z wyborem fotelika samochodowego. Wystarczy jednak wiedzieć na co zwracać uwagę, a zakupy okażą się całkiem łatwe i przyjemne.
 
 
Na co zwrócić uwagę
 
Kiedy przymierzamy się do zakupy pierwszego lub kolejnego fotelika samochodowego dla naszej pociechy, dobrze jest sugerować się kilkoma wyznacznikami. Oto co musimy sprawdzić:
 
Testy i atesty – to ważna informacja o stopniu bezpieczeństwa jakie zapewnia fotelik. Powinny być najważniejszym kryterium wyboru. Na produktach zwykle możemy znaleźć informacje na temat wyniku testów konkretnego fotelika, jednak możemy też znaleźć je w Internecie. Warto sprawdzić testy ADCD (są niezależne), AA Trust, ANWB lub OEAMTC.
 
Ograniczenie wagowe – to właśnie one decydują o tym jakiego typu fotelik będzie odpowiedni dla naszego dziecka. Według europejskich norm istnieje kilka kategorii wagowych:
Grupa 0+ (0-13 kg) fotelik montowany jest tyłem do kierunku jazdy,
Grupa I (9-18 kg),
Grupa II i III (15-36 kg)
 
Regulacja – różne modele fotelików umożliwiają regulację poszczególnych elementów. Zwykle możemy regulować wysokość zagłówka i długości szelek, czasem oparcia i szerokości siedziska (co jest bardzo przydatne zimą, kiedy dziecko ubierane jest w kurtkę puchową), a nawet położenia poduchy podtrzymującej uda dziecka. Każda  z tych opcji poprawia komfort użytkowania fotelika oraz umożliwia maksymalne dopasowanie do potrzeb i anatomii małego pasażera.
 
Mocowanie – możliwe są dwa rodzaje mocowań - ISOFIX lub na pasy. Ten pierwszy uważa się za bezpieczniejszy, gdyż umożliwia wczepienie fotelika w ramę samochodu. Jeśli jednak decydujemy się na tę opcję, musimy pamiętać, że system ISOFIX musi znajdować się zarówno w foteliku, jak i w samym aucie (starsze modele zwykle go nie posiadają).
 
Obicie – to nie tylko kwestia estetyki, choć producenci starają się dogodzić w tej kwestii wszystkim gustom. Obicie warto sprawdzić pod kątem możliwości zdjęcia i wyprania, a także odporności użytego materiału na zabrudzenia i ścieranie.  Można też zdecydować się na dodatkowy zakup wkładki antypotowej, która z jednej strony pozwala na skuteczniejszą kontrolę ciepłoty ciała dziecka, a z drugiej zabezpieczona fotelik przed wszelkimi zabrudzeniami.
 
 
Przed zakupem
 
Zakup fotelika samochodowego to dość poważna i odpowiedzialna kwestia. Z jednej strony do przemyśleń zmusza nas (zwykle) niemała cena, ale przede wszystkim konieczność zapewnienia dziecku bezpieczeństwa w czasie jazdy i ewentualnego wypadku drogowego. Nie warto więc spieszyć się z zakupem lub podejmować pochopną decyzję pod wpływem impulsu.
 
Całe przedsięwzięcie warto rozpocząć od wizyty w sklepie, który oferuje wiele modeli fotelików z różnych firm. Na podstawie takich wstępnych oględzin możemy przekonać się o tym co nam się podoba, co poleca sprzedawca i jak prezentują się poszczególne foteliki (zdjęcie w Internecie zawsze jest jakby ładniejsze). Jeśli coś wpadnie nam w oko lub jest szczególnie chwalone przez pracowników sklepu, spiszmy nazwę lub numer modelu, by następnie dokładnie sprawdzić go w sieci – wyniki różnych testów, pełną informację od producenta i opinie użytkowników. Możliwe, że na tym etapie potwierdzimy nasz pierwotny wybór lub przeciwnie - wykluczymy modele, które spodobały nam się w sklepie. Może też być tak, że natkniemy się na zupełnie nowe foteliki, które dostępne są w innym punkcie sprzedaży.
 
Kiedy już ograniczymy zakres interesujących nas modeli do kilku sztuk należy ponownie odwiedzić sklep, żeby przyjrzeć im się dokładniej. Warto tym razem zabrać ze sobą dziecko, które jako wyłączny użytkownik fotelika powinno na nim usiąść i potwierdzić, że jest wygodny. Dzięki obecności malca będziemy mogli też skorzystać z wszelkich możliwych regulacji, by przekonać się na ile fotelik można dopasować do pasażera.
 
Ostatecznie dobrze jest poprosić o możliwość przymierzenia fotelika w naszym własnym samochodzie. Zazwyczaj w sklepach dostępne są fotele testowe, do których można przypiąć fotelik. Jednak każdy model samochodu ma nieco inne fotele, co może wpływać na korzystanie z fotelika. Przede wszystkim nie może się on kiwać po przypięciu, musi być stabilny. Przekonamy się o tym tylko podczas przymiarki we własnym aucie.
 
Musimy pamiętać, że fotelik na służyć dziecku, dlatego warto zaangażować go w zakupy. Jeśli po sprawdzeniu wszystkich informacji wahamy się pomiędzy dwoma lub kilkoma modelami, pozwólmy zadecydować maluchowi, który zapewne zasugeruje się własnym gustem i poczuciem estetyki. Nawet jeśli jego wybór nie do końca nam się spodoba warto go uszanować. To przecież dziecko będzie jeździło w wybranym foteliku i to właśnie jemu powinien podobać się najbardziej.
 
 
Zmieniamy fotelik
 
Kupno pierwszego fotelika powinno nastąpić jeszcze przed narodzeniem dziecka, aby jego pierwsza podróż (ze szpitala do domu) odbyła się w bezpieczny sposób. Rodzice muszą jednak wiedzieć kiedy nadchodzi pora wymiany fotelika na kolejny.
 
Przede wszystkim należy kontrolować wagę dziecka, aby wiedzieć czy nie przekracza zakresu wagowego fotelika. Lepiej nie czekać z tym do ostatniego kilograma ze skali i zająć się zakupem nowego modelu odpowiednio wcześniej.
 
Może zdarzyć się tak, że wagowo nasze dziecko mieści się w zakresie podanym przez producenta, jednak wzrostowo już nie. Jeśli główka dziecka wystaje ponad górną krawędź fotelika to znak, że przyszła pora na zakup nowego.
 
Wymiana fotelika powinna nastąpić też w chwili, gdy stwierdzimy, że pasy są zbyt krótkie, aby zapiąć dziecko, co może się zdarzyć gdy ubrane jest w grubą kurtkę zimową. Ciasno zapięte pasy są powodem dyskomfortu malca, który prędzej czy później zacznie się buntować wobec konieczności jazdy w foteliku.
 
 
O czym jeszcze warto wiedzieć…
 
O przewożeniu dzieci w foteliku samochodowym można mówić wiele, zresztą jak o każdym temacie związanym z bezpieczeństwem. O czym jeszcze warto wiedzieć? O czym lepiej nie zapominać? Oto kilka informacji:
 
·         Dziecko w wieku do 12. roku życia lub do momentu osiągnięcia 150 cm wzrostu MUSI być przewożone w foteliku samochodowym.
·         Niemowlęta zawsze powinny być przewożone tyłem do kierunku jazdy – to ratuje malucha podczas zderzenia czołowego, podczas którego głowa pasażera siedzącego przodem do kierunku jazdy ulega ogromnej sile, która wyrzuca ją do przodu. Mięśnie szyi maluszka nie zapewniają jeszcze stabilizacji, wiec ewentualne przeciążenia byłyby tragiczne w skutkach.
·          Nie wolno przewozić dziecka na przednim siedzeniu podczas gdy poduszki powietrzne są włączone.
·         Najlepsze miejsce na fotelik to środek tylnej kanapy lub siedzenie z tyłu za pasażerem.
·         Specjaliści odradzają używania siedziska bez wysokiego oparcia, które jeszcze niedawno były stosowane na szeroką skalę. Nie zapewniają one bezpieczeństwa w przypadku zderzeń bocznych.
·         Lepiej nie kupować używanych fotelików, gdyż nie wiemy czy nie uczestniczyły w wypadku lub jakieś elementy nie straciły na funkcjonalności lub trwałości. Producenci fotelików zwykle udzielają gwarancji tylko pierwszemu właścicielowi.
·         Wkładka redukcyjna dla niemowlaka stosowana w foteliku wypełnia i zmniejsza przestrzeń, dzięki czemu malec nie jest nadmiernie wygięty. Pupa dziecka nie zapada się wówczas w foteliku, a bezwiedna główka zyskuje podtrzymanie z każdej strony.
·         Pod żadnym pozorem nie wolno rozpinać malca w czasie jazdy.
 
 
W Polsce prowadzona jest kampania Klub Pancernika, którą poświęcono tematowi bezpiecznego przewożenia dzieci w samochodzie. Na stronie http://www.klubpancernika.pl/ można znaleźć wszelkie informacje na ten temat, wskazówki dla rodziców oraz tematyczne gry i zabawy dla dzieci.