Utonięcie wtórne - co to jest?
Wypoczynek nad morzem, jeziorem czy rzeką to częsta forma letniego relaksu. Wiąże się z ochłodą i radosną swobodą, ale też z pewnymi niebezpieczeństwami. O konieczności pilnowania dzieci przez cały czas w pobliżu jakiegokolwiek zbiornika wodnego, wie większość dorosłych. Kiedy grozi nam utopienie się – także mamy świadomość, ale czy słyszeliście kiedykolwiek o wtórnym utonięciu? Jeśli nie, przeczytajcie koniecznie ten artykuł, bo wiedza na ten temat może uratować życie Wam lub Waszym bliskim!
Wtórne utonięcie - co to jest?

Może dojść do niego nawet w wyniku zwykłego zachłyśnięcia się wodą w przydomowym nadmuchiwanym baseniku. Następuje wtedy, gdy do dróg oddechowych, do płuc dostała się niewielka ilość wody, która zaczęła drażnić pęcherzyki płucne, doprowadzając do pogorszenia wydolności oddechowej, niedotlenienia organizmu i w konsekwencji do śmierci.


Kiedy może wystąpić

W przeciągu 72 godzin od chwili wypadku. Dlatego absolutnie każdy człowiek, który doświadczył podtopienia musi znaleźć się na minimum 24 godziny w szpitalu pod obserwacją lekarzy. Szczególnie duże ryzyko zespołu wtórnego utonięcia może wystąpić po podtopieniu w zbiornikach ze sztucznie oczyszczaną chemicznie wodą.


Objawy

Należy szczególnie być uczulonym na takie objawy jak:
- pokasływanie lub intensywny kaszel
- trudności z oddychaniem lub ze złapaniem powietrza
- nadmierne zmęczenie i ospałość
- zaburzenia świadomości
- zaburzenia koncentracji


Rodzicu, pamiętaj! Jeśli Twoje dziecko uległo wypadkowi nad wodą, zachłysnęło się w czasie zabawy w brodziku, znalazło się z jakiegokolwiek powodu w niekontrolowany sposób pod wodą – uważnie obserwuj jego stan i domagaj się interwencji lekarza w razie jakichkolwiek wątpliwości co do zdrowia dziecka!Autorem artykułu jest KOGIS Portal Turystyki Dziecięcej www.kogis.pl – organizator kolonii i wycieczek szkolnych, internetowa baza miejsc dobrego rodzinnego wypoczynku.