Kilka słów o kapciach
Przejście od raczkowania do poruszania się na dwóch nóżkach, to nie lada zadanie dla każdego dziecka. Zwierzęta opanowują tę sztukę niemal od pierwszych chwil swojego życia, człowiekowi zajmuje to średnio około roku. Chodzenie to zatem początek przygody, w której zaczynamy oglądać świat z nieco innej perspektywy. Da rodziców jest to jednak czas, kiedy stają przed dylematem, jakie obuwie powinno być bezpieczne i zdrowe dla ich dzieci.
 

 
Zdrowe stopy to podstawa
 
Prawidłowy rozwój stóp jest podstawą dla właściwej postawy ciała. Niewłaściwe ułożenie stopy dziecka może powodować płaskostopie, a co za tym idzie przyczynia się do powstawania dolegliwości bólowych kręgosłupa. Od momentu, kiedy dziecko zaczyna chodzić, cały ciężar jego ciała przenosi się na malutką powierzchnię stópek, które do tej pory nie były w żaden sposób obciążane. Dlatego właśnie już od pierwszych chwil powinniśmy zadbać o to, aby stopy naszych dzieci mogły się prawidłowo rozwijać.
 
 
Boso czy w butach...
 
Już w starożytnych czasach Hipokrates przekonywał, że „Najlepsze obuwie to jego brak” i całkiem możliwe, że gdyby nie ogromny postęp cywilizacyjny, do tej pory chodzilibyśmy boso. Niestety rzadko możemy zapewnić naszym stopom komfort i swobodę nieograniczoną żadnym obuwiem. Najczęściej dajemy im odpocząć jedynie na wakacjach, kiedy to chętnie boso spacerujemy na przykład po piasku na plaży. Przyjęło się zatem, że nasze stopy ubieramy w przeróżne fantazyjne wzory butów, dbamy aby pasowały nam one do całego stroju, ale przede wszystkim powinniśmy dbać o to, aby były wygodne.
 
 
Kapcie to podstawa
 
Kapcie to równie ważny element ubioru dziecka, jak buty do chodzenia po dworze. Dzieci spędzają w nich w żłobku czy w przedszkolu średnio 8 godzin dziennie. Ważne jest zatem, aby Wasze pociechy czuły się w nich komfortowo. Wygoda to podstawa, aby Wasze dziecko mogło swobodnie się bawić i rozwijać. Na polskim rynku znajdziemy wiele interesujących propozycji zdrowych kapci dla dzieci, ale przede wszystkim, przy ich wyborze, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów:
 
1. Długość i szerokość
Kapcie nie mogą być zbyt duże i za szerokie, ponieważ ciężar ciała nie będzie wtedy prawidłowo się rozkładał. Zbyt duże i luźne kapcie będą powodować potykanie się dziecka, gdyż stopa nie będzie stabilnie podtrzymywana.
 
2. Ciężar
Kapcie powinny być lekkie, ponieważ to właśnie na stopach zaczyna spoczywać ciężar całego ciała, ciężkie kapcie dodatkowo by je obciążały.
 
3. Elastyczność
Kapcie powinny być elastyczne w każdej płaszczyźnie, aby nie krępowały dziecka w żadnej pozycji. Wygoda i swoboda ruchów to podstawa.
 
 
Skarpetki z podeszwą, a co to takiego?
Ciekawą propozycją jest rozwiązanie, jakie wprowadziła na polski rynek marka Attipas.
Oferuje ona naszym dzieciom obuwie (a właściwie skarpetko-kapcie) , które dzięki lekkiej, elastycznej (wykonanej z silikonu, używanego przy produkcji smoczków) i antypoślizgowej podeszwie nie ogranicza rozwoju stopy dziecka.

Dodatkową zaletą podeszwy jest jej odpowiednie wyprofilowanie oraz perforacja, która zapewnia swobodny ruch palców i umożliwia właściwą wentylację stopy. Warto pamiętać, że stópki dzieci do 3 roku życia cechują się fizjologicznym, płaskim kształtem spodu stopy. Naturalny kształt podeszwy Attipasów, zmusza stopy dziecka do prawidłowej pracy i kształtowania ich cech motorycznych, co podkreśla fizjoterapeuta dziecięcy Paweł Zawitkowski:
 
„ Na szczęście dla dzieci NIE MAJĄ sztywnego zapiętka, wysokiej cholewki, profilowanej wkładki, ani twardej .podeszwy. Czyli nie mają tego czym szczycą się tzw. "zdrowe buty", czyli tego czego nie wolno stopom robić „.
 
Attipasy polecane są zarówno do zabaw w domu, żłobku czy przedszkolu, jak i na świeżym powietrzu. Swoboda to podstawa, a lekkie buciki składające się z elastycznej, gumowej podeszwy i skarpetki dają stopom niewątpliwy komfort i swobodę rozwoju.

 

Gdzie możecie znaleźć Attipaski?
 
Zapraszamy do LaBaDu, u nas znajdziecie duży wybór kolorystyczny modeli zarówno dla chłopców jak i dla dziewczynek. Zachęcamy do ich wypróbowania. Zapewnijmy komfort i swobodę naszym dzieciom.
 
LaBaDu
ul.Braniborska 70,
Wrocław (obok Askotu)
http://www.labadu.com.pl/pl/c/Attipas/187