Szkoła rodzenia w drugiej i kolejnej ciąży
Szkoły rodzenia stają się coraz bardziej popularne wśród kobiet spodziewających się dziecka. Można by pomyśleć, że odbycie wszystkich zajęć teoretycznych i praktycznych daje im wiedzę, z której skorzystają w przypadku kolejnych ciąż. Czemu zatem tak wiele z nich decyduje się na powtórzenie kursu?
 

 
W drugiej (lub kolejnej) ciąży

 
Szkoła rodzenia może okazać się przydatna nie tylko w przypadku pierwszej ciąży. Wiele kobiet decyduje się na powtórne skorzystanie z tej możliwości, a na decyzję wpływa kilka czynników.
 
Przede wszystkim powtórne uczęszczanie na zajęcia w ramach szkoły rodzenia służy kobietom, które zostały matkami już jakiś czas temu. Dzięki temu mają szansę na zapoznanie się ze wszystkimi zmianami, jakie nastąpiły w pewnych procedurach czy zasadach dotyczących pielęgnacji dziecka. Często kobiety stwierdzają, że przez te lata, które minęły od ich pierwszego porodu zdążyły zapomnieć o wszystkim, co się z nim wiązało. Jest to naturalne zjawisko, więc nic dziwnego, że pojawia się potrzeba odświeżenia sobie wszelkich możliwych wiadomości. Zdarza się też tak, że pierwszy poród nie był poprzedzony zajęciami w szkole rodzenia, co kobiety uważają za błąd, gdyż czuły się nieprzygotowane do czekających je wydarzeń i tym razem chcą, aby było inaczej. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na ich chęć świadomego przeżywania każdej z chwil ciąży, porodu i połogu. Jest to ważne, gdyż niektóre istotne rzeczy dokonują się dyskretnie i można je po prostu przegapić.
 
Ponowienie kursu może być potrzebne z bardziej formalnego powodu. Wiele szpitali wymaga zaświadczenia o ukończeniu tego typu zajęć przez pary, które życzą sobie porodu rodzinnego. Warto więc zorientować się, jakie zasady panują w szpitalu, w którym planowany jest poród.
 
Szkoła rodzenia to doskonałe miejsce, w którym można poznać inne kobiety w ciąży. Nie ma więc znaczenia czy jest to pierwsza, druga czy kolejna ciąża. Uczestnictwo w jej zajęciach stanowi zatem okazję do nawiązania nowych sympatycznych kontaktów. W najbliższej przyszłości skorzystają z nich mamy, a jeśli znajomość się utrzyma, dzieci będą się cieszyć szerszym gronem znajomych rówieśników.
 
Kolejnym argumentem przemawiającym za zapisaniem się do szkoły rodzenia w kolejnej ciąży jest jej wpływ na ojca dziecka, tym bardziej, jeśli nie miał dotąd okazji brać udział w podobnych zajęciach. Okazuje się, że tatusiowie, którzy mają taki kurs za sobą częściej decydują się na poród rodzinny, za to rzadziej odczuwają lęk przed porodem. Bardziej świadomie przechodzą przez jego kolejne etapy wraz z partnerką, a co istotniejsze, potrafią ją aktywnie wspierać zarówno w czasie porodu, jak i po nim. Ponoć o wiele łatwiej jest im też nawiązać kontakt z noworodkiem i współuczestniczyć w jego opiece i pielęgnacji.
 

 
Możliwe opcje wyboru


Kolejna ciąża może być powodem chęci zaspokojenia tylko niektórych spośród wyżej wymienionych aspektów. W zależności od indywidualnych potrzeb, można zdecydować się na odmienne rozwiązania:
 
Tradycyjna szkoła rodzenia – to dobra propozycja dla kobiet, które chcą wykorzystać w pełni oferowane przez nią możliwości. Odświeżą tam informacje, poznają koleżanki i zaangażują partnera w przygotowania do porodu.
 
Przyszpitalna szkoła rodzenia – będzie idealna dla mam, które będą rodzić w innym miejscu niż poprzednio, w związku z czym chciałyby zobaczyć wcześniej budynek i zapoznać się z personelem. Zajęcia w takich szkołach uwzględniają zwiedzanie oddziału położniczego, a prowadzone są zazwyczaj przez położną, która na co dzień pracuje w tym konkretnym szpitalu.
 
Internetowa szkoła rodzenia – to idealne rozwiązanie dla kobiet, które chcą tylko uaktualnić posiadane informacji przypomnieć sobie najważniejsze zagadnienia. Nie każdy czuje się dobrze w towarzystwie obcych ludzi, gdzie poruszane zostają tematy intymne. Czasem zdarza się też tak, że kobieta musiałaby uczęszczać na zajęcia sama (czego wolałaby uniknąć), gdyż jej partner z różnych przyczyn nie mógłby jej towarzyszyć. Może być też tak, że najzwyczajniej w świecie trudno wygospodarować czas na zajęcia odbywające się poza domem. Wówczas kurs on-line zdaje się być idealnym rozwiązaniem.
 
Opieka douli – ta forma przygotowania do porodu może być szczególnie atrakcyjna dla kobiet, które mają złe doświadczenia z pierwszym porodem. Doula zapewnia indywidualną opiekę(nie medyczną), wsparcie emocjonalne i informacyjne dla kobiety, a także jej partnera.  Doula  dba o rodzącą w aspektach, które wybiegają poza obowiązki położnej, czyli stosuje naturalne metody łagodzenia bólu, masuje, pomaga zmienić pozycję, rozmawia, dodaje otuchy, chwali, negocjuje z personelem medycznym wykonanie planu porodu swojej podopiecznej, dba o jej komfort i intymność, wspiera fizjologiczny przebieg porodu.
 
 
Zajęcia przygotowujące kobietę do porodu mają tak naprawdę wiele walorów. Nie jest przecież powiedziane, że kolejna ciąża będzie łatwiejsza, porób mniej bolesny, a nerwy wcale nie będą miały racji bytu, ponieważ wszystko to już kiedyś się odbyło. Wręcz przeciwnie. Obaw może być jeszcze więcej, ciąża wcale nie musi przebiegać tak samo jak poprzednio, a poród może przebiec zupełnie inaczej. W związku z tym pojawiają się nowe pytania, na które dobrze jest znać odpowiedzi. Jak by nie było, przyszła mama zawsze ma potrzebę rozmowy o swoim nienarodzonym dziecku. Gdzie zatem znajdzie lepsze towarzyszki do rozmowy niż właśnie w szkole rodzenia?