Wspomnienie Eweliny Najdek
Moje najmilsze wspomnienie ze Świąt Bożego Narodzenia dotyczące okresu mojego dzieciństwa, tkwi we mnie do dzisiaj i gdy tylko mam sobie przypomnieć coś miłego z dawnych lat i z okresu Świąt to, to właśnie to wspomnienie pierwsze we mnie się budzi do życia...

...a mianowicie przyjazd Babci i Dziadka do nas na Święta, było to tym bardziej radosne wydarzenie, ponieważ nasza rodzina spędzała niestety Święta samotnie, czyli ja, brat i rodzice, tak więc tacy goście to dopiero było wydarzenie, tym bardziej, że Babcia i Dziadek mieszkali dość daleko od nas i jeździliśmy tylko do nich zazwyczaj na wakacje.

Mój dziadek i jego atrybut czyli szachy, w które namiętnie grał i nie miał sobie równych oraz kupony do totolotka i miara krawiecka z racji zawodu, zawsze wesoły i taki ciepły.
Moją babcię ewidentnie kojarzę z pomarańczami, które nam obierała i z cytryną jedzoną łyżeczką, elegantka w kapeluszu i płaszczu i niezapomniane spacery razem z nią, czego wcześniej nie doświadczyłam.

Jedyna babcia i dziadek jakich miałam, ale byli oni niezwykli, ponieważ oboje byli głuchoniemi.
Pamiętam jak bardzo chciałam im czytać książki na głos, ale nie mogłam, więc pokazywałam im obrazki ulubionych książek, dużo im malowałam obrazków. Nie znałam języka migowego, więc pokazywałam jakieś pojedyncze słowa i mogłam jedynie mówić do nich powoli i pojedynczymi słowami. Sama niezbyt ich rozumiałam.

I mimo tego, że nie mogliśmy nigdy pośpiewać kolęd, czy swobodnie porozmawiać to bardzo się kochaliśmy, otaczali mnie ogromem miłości i ciepła, dużo przytulali. Mimo codziennych trudności w życiu byli bardzo pogodni i kochający.

Dlatego te Święta były takie wyjątkowe i do dziś mam je w sercu i pamięci, ponieważ na co dzień brakowało mi ich i zazdrościłam innym dzieciom, że mieszkają z Babcią i Dziadkiem, a ja nawet ich nie miałam przy sobie w Dniu Babci i Dziadka...

...te Święta były jedyne, magiczne....z kochającymi Babcią i Dziadkiem, wtedy nic innego się nie liczyło, żadne prezenty, żaden Mikołaj, tylko Oni :)