Zdrowy sen na dobranoc
Noc to czas odpoczynku i regeneracji sił każdego członka rodziny. Zdrowy sen z kolei gwarantuje dobrą kondycję fizyczną oraz psychiczną.  Jednak kiedy mówimy o śnie dziecka, temat staje się naprawdę poważny. Co zatem możemy zrobić by zagwarantować malcowi piękne i zdrowe sny?
 
Rytuały
 
Kilkuletnie dziecko przesypia średnio od 10 do 12 godzin na dobę. Sen odgrywa niezwykle ważną rolę w jego życiu, gdyż pozwala regenerować organizm, który musi wytrzymywać tempo, jakie narzuca mu dziecięcy temperament. Brak odpowiedniego wypoczynku może być przyczyna takich problemów jak rozdrażnienie, apatia czy rozkojarzenie utrudniające naukę. Rodzice muszą zatem zadbać o to, by sen dziecka służył mu najlepiej jak tylko jest to możliwe.
 
Bezpośredni wpływ na jakość snu ma wszystko to, co dzieje się na chwilę przed zaśnięciem. Dobrze jest więc stworzyć malcowi miłą i spokojną atmosferę, która z minuty na minutę będzie go zbliżała do przyjemnych marzeń sennych. Mowa tu zatem o ciepłej kąpieli i czytaniu pięknych baśni. Warto wieczorem zrezygnować z mocnego światła. Zachowanie półmroku pomoże dziecku opanować całodzienne emocje i zachęcić do spania. Jeśli mamy do dyspozycji lampkę, która będzie mogła lekko oświetlać pokój malucha przez całą noc (najlepiej z energooszczędną lub ledową żarówką), skorzystajmy z niej na wypadek, jeśli dziecko będzie bało się ciemności.
 
Zdarza się tak, że malec oponuje przed pozostaniem samemu w łóżeczku. Musi jednak zrozumieć, że rodzice pozostają w pobliżu i jeśli cokolwiek będzie się działo może ich zawołać. Nie pozostanie to bez wpływu na poczucie bezpieczeństwa, które jest warunkiem koniecznym do spokojnego snu.
 
 
Wyposażenie
 
Zdrowy sen dziecka uzależniony jest nie tylko od przyjaznej atmosfery sprzyjającej zasypianiu, ale i (jeśli nie w głównej mierze) od łóżka, na którym śpi dziecko.
 
Mówiąc „łóżko” mamy na myśli odpowiednio dobrany stelaż i materac. Są one tak ważne, gdyż kręgosłupy maluchów są dość giętkie, a co za tym idzie, bardzo podatne na wszelkiego rodzaju zwyrodnienia. Należy zatem zwrócić uwagę na czym zasypia nasza pociecha. Materace dla dzieci szyte są zazwyczaj w dwóch standardowych wielkościach: 120x60 cm oraz 140x70 cm. Wybierając rozmiar należy pamiętać o tym, że materac powinien być przynajmniej o 20 cm dłuższy, niż wynosi wzrost sypiającej na nim osoby. Niedopuszczalne jest, aby dziecko spało ze stopami wystającymi poza łóżko.  
 
Dużą uwagę należy poświęcić wypełnieniu materaca, gdyż wybór jest naprawdę ogromny. Możemy się zdecydować na materac sprężynowy lub z pianki poliuretanowej. Są też dostępne modele, które łączą w sobie różne materiały i surowce (np. lateks, kokos, wełna, bawełna, włosie końskie) oraz takie, które charakteryzują się podziałem na 7 stref ucisku. Ta różnorodność ma umożliwić dobór materaca do indywidualnych wymagań i preferencji małego śpiocha. Jeśli jednak chcemy mieć gwarancję dobrego wyboru możemy poszukać materaca, który posiada pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka.
 
Może się okazać, że dziecięcy materacyk nie raz padnie ofiarą mokrych katastrof nocnych lub innych nieprzyjemności. Dobrze więc jeśli ma on ściągany pokrowiec, który bez problemu da się zdjąć i wyprać w pralce. Jeśli problem się powtarza, warto nałożyć na materac specjalny podkład ochronny, który chroni przed wilgocią i zabrudzeniami. 


 
Uwaga na alergie
 
Dobrze przespaną noc gwarantuje sen niezakłócany dolegliwościami powodowanymi alergią. Aby móc uniknąć tego typu problemów należy zorientować się (i upewnić, a nie trwać w przypuszczeniach) na co dziecko jest uczulone. Dobrze jest wykonać badania, aby mieć pewność i móc podjąć kroki mające na celu złagodzenie objawów.
 
Ludzie dość często reagują alergicznie na lateks, jednak każda osoba to indywidualny przypadek i nie można zawsze podejrzewać tej samej przyczyny problemu. Może się okazać, że dziecko źle znosi kontakt z kokosem, a nawet bawełną. Dlatego tak ważną kwestią jest to, na jakie wypełnienie materaca się zdecydujemy. Należy jednak pamiętać, że uczulać mogą nie tylko surowce, z jakich wykonano materac, ale również to, co się w nich z czasem zalęga.
 
Roztocza (bo o nich mowa) licznie gromadzą się w pościeli i materacu, żywiąc się złuszczonym naskórkiem i włosami. Te drobnoustroje silnie uczulają, dlatego chcąc uniknąć ich negatywnego wpływu na zdrowie dziecka należy przynajmniej raz na 2-3 tygodnie prać pościel, a materac wymieniać nie rzadziej niż co pięć lat.
 
 
Mówi się, że kiedy dziecko śpi to rośnie oraz, że zdrowy sen jest niezwykle ważny dla jego rozwoju. Trudno się z tym nie zgodzić. Warto więc poświęcić swą uwagę, czas i pewną kwotę pieniędzy, aby zapewnić maluchowi wszystko czego potrzebuje by w nocy śnić radosne sny, natomiast rankiem budzić się z szerokim uśmiechem na ustach.