Eko-gadżety
Ekologiczny tryb życia można przejawiać na wiele różnych sposobów - można segregować śmieci lub oszczędzać wodę. Ekologię można też odnaleźć w przeróżnych gadżetach, które uatrakcyjniają nasze codzienne życie i stanowią prawdziwą frajdę dla dzieci.
 
 
Torba na zakupy – to chyba najbardziej powszechny Eko-gadżet, który przyda się każdemu. Płócienna, lniana lub bawełniana torba z powodzeniem zastępuje szeleszczące i rozrywające się foliówki, ale może też stać się sposobem na wyrażenie siebie. W wielu sklepach (nawet hipermarketach) można kupić taką torbę z ciekawym nadrukiem, jednak indywidualiści mogą pokusić się o wykonanie torby własnoręcznie i ozdobienie jej w unikalny sposób. Wystarczy użyć barwników do tkanin, specjalnych farb lub naszywek… i oczywiście wyobraźni.

 
Latarka na korbkę – latarka sama w sobie jest atrakcyjnym przedmiotem dla dziecka, a taka która działa na korbkę zdaje się być istną rewelacją. Z racji tego, że w jej przypadku baterie są zupełnie zbędne można potraktować ją jak przedmiot ekologiczny. Przyda się nie tylko podczas wakacji lub jako wyposażenie samochodu. Może okazać się niezastąpiona w sytuacji, kiedy przepali się żarówka na korytarzu i nasze piętro pozostaje bez światła lub kiedy wyłączą prąd. Oczywiście każdy małolat znajdzie swoje własne zastosowanie dla takiego sprzętu – oświetlenie drogi w czasie nocnej wyprawy do toalety,  oświetlenie „bazy” zbudowanej z koca naciągniętego na krzesło lub wysyłanie sygnałów świetlnych przez okno.

 
Breloczek – to popularna ozdoba do kluczy lub torby/plecaka jest zwykle gadżetem reklamowym jakiejś firmy lub podobizną lubianej postaci z bajki. Dzieci traktują je jako mini-zabawki, a czasem nawet kolekcjonują szukając wciąż nowych okazów. Warto jednak zwrócić uwagę malucha na breloczki, które wykonane są np. z drewna, filcu lub skóry. Dla dziecka staną się okazją do obcowania z naturalnymi materiałami, których niestety coraz mniej w naszej codzienności, gdyż są wypierane przez wszędobylski plastik i inne tworzywa sztuczne. Oczywiście można znaleźć takie breloczki, które pozostaną atrakcyjne dla malca – mogą mieć ciekawy kształt lub napis, a może nawet symbol ekologii, który miałby świadczyć, że nasza pociecha żyje wg jej zasad. Dla malucha na pewno byłby to powód do dumy.

 
Bidon na wodę – może w pierwszym momencie nie każdy skojarzyłby bidon z ekologią. Należy jednak pamiętać, że na każdy spacer z dzieckiem warto zabierać ze sobą coś do picia, bo malec wcześniej czy później się o nie upomni. Oczywiście można kupić jakiś napój lub wodę w małej poręcznej buteleczce, którą… no właśnie – wyrzucimy do śmieci. Jeśli sytuacja miałaby się powtarzać przy okazji każdego spaceru, szybko okaże się, że zmieniamy się z lojalnego dostawcę odpadów, a nasz portfel jest regularnie pozbawiany kolejnych 2 zł. Odpowiedzią na taki stan rzeczy jest bidon, który można napełniać wielokrotnie wodą (lub innymi napojami) i myć po powrocie do domu. Ograniczamy w ten sposób produkcję śmieci i redukujemy niepotrzebne koszty, nie wspominając już o tym, że nie pozwalamy dziecku przyzwyczaić się do tego, że punktem stałym każdego spaceru jest wizyta w sklepie. Bidony dla dzieci mają przeróżne wielkości, sposoby zamykania i kolory. Bez problemu można znaleźć te takie, które mają nadrukowane podobizny postaci z popularnych bajek lub gier.
 
 
Artykuły biurowe - dzieci przepadają za wszelkiego rodzaju artykułami biurowymi. Z reguły obiektem ich zainteresowania są kolorowe długopisy, jednak te, które można określić mianem ekologicznych okazują się niemniej interesujące. Mowa tu o wszelkich pisakach, linijkach, notesikach, kredkach czy zakładkach do książek, które wykonane są z drewna lub tektury. Może i te przedmioty nie kuszą żywymi barwami, jednak sama ich faktura ma w sobie coś atrakcyjnego, co prowokuje do wzięcia ich do ręki. Oczywiście na tych podstawowych produktach temat się nie kończy. W ofercie sklepów można znaleźć też bardziej nietypowe produkty, takie jak np. ekologiczny zszywacz. Jego działanie polega na rozcięciu kilku kartek papieru i zagięciu ich w jednych kierunku, dzięki czemu trzymają się razem bez użycia metalowych zszywek.
 
Hamak dla maluszków – to uroczy gadżet dla noworodków. Wykonany jest z naturalnych materiałów, często wyposażony w szelki i wytrzymały. Mogłoby się wydawać, że jest idealny dla każdego dziecka. Dodatkowo stanowi swego rodzaju alternatywę dla tradycyjnej kołyski i zapewnia maluszkowi chwile rozkosznego bujania, przypominającego kołysanie do jakiego przywykł w brzuchu mamy. Taki hamak jest jednak drogim sprzętem, a dodatkowo nie może być używany przez dzieci, u których stwierdzono problemy z kręgosłupem itp. Jak by nie było, należy pamiętać, że posłuży on raczej przez krótki okres czasu, dopóki dziecko nie stanie się bardziej ruchliwe.

 
Smoczek z naturalnego kauczuku – mimo, że smoczki są coraz częściej odradzane przez specjalistów, nadal stanowią niemal obowiązkowy element wyprawki dziecka. Czasem czujemy się po prostu zmuszeni by po niego sięgnąć, ponieważ tylko on uspokaja naszą pociechę lub z powodu wyżynających się ząbków zaczęła ona nagminnie ssać swojego kciuka (wówczas smoczek staje się mniejszym złem). Warto wtedy sięgnąć po produkt wykonany w 100% z naturalnego kauczuku. Okazuje się on być lepszą propozycją od tych silikonowych, ponieważ nie zawiera sztucznych ani szkodliwych substancji, a jego powierzchnia jest zupełnie gładka, co uniemożliwia osadzeniu się bakterii (dla których de facto kauczuk i tak nie stanowi pożywki).

 
Naturalne barwniki spożywcze – co prawda barwniki same w sobie nie stanowią większej atrakcji dla dziecka, jednak z nich pomocą można „wyczarować” prawdziwe cuda. Przede wszystkim znajdują swe zastosowanie w dekoracji ciast, ciasteczek, muffinek i tortów. Okazuje się, że domowe łakocie mogą mieć intensywne barwy, dokładnie jak te sklepowe, jednak nie mieć w sobie grama sztucznych substancji barwiących. Naturalnych barwników można użyć również do przygotowania farbek dla dzieci. To ciekawy pomysł dla maluszków, które jeszcze często wkładają różne przedmioty oraz własne rączki do buzi. Jeśli więc dziecko zdecyduje się posmakować paluszka zamoczonego w farbie przyrządzonej z naturalnych barwników spożywczych, nic się nie stanie, a my nie będziemy musieli biec z nim do łazienki, by wypłukać buzię. Malowanie stanie się wówczas super zabawą, a maluch będzie mógł skupić się na tym co najważniejsze.
 
Gry dla dzieci – w ofercie sklepów z zabawkami i grami można natknąć się na gry, których tematyka w mniejszym lub większym stopniu łączy się z ekologią. Za przykład może posłużyć zestaw, za pomocą którego dziecko może wykonać zegar z… ziemniaka. Inny z kolei pozwoli wykorzystać cytrynę w taki sposób, aby znajdująca się w nim żaróweczka zaczęła świecić. Można znaleźć również propozycje typowo dziewczęce, np. urządzenie, które zamienia makulaturę w koraliki do własnoręcznego wyrobu biżuterii.

 
Eko-gadżetów na pewno można znaleźć o wiele więcej. Jest to taka grupa produktów, która cieszy się coraz większym zainteresowaniem, zwłaszcza ze strony rodziców. Choć przykładowy nocnik ekologiczny (który można zakopać w ogródku kiedy już nie będzie przydatny) 

lub Eko-karmnik dla ptaków stanowią jeszcze ciekawostkę, prawdopodobnie niedługo staną się całkiem pospolite. 


Jeśli dzięki nim nasze dzieci będą bardziej zaawansowane w sztuce ekologii, to wyjdzie to wszystkim na dobre. Może więc warto zostać Eko-gadżeciażem…