Prezenty na dzień matki
26. maja to dzień, który w całości dedykowany jest wszystkim mamom. Aby podkreślić wagę tego święta, warto zrobić wszystko, co może wywołać uśmiech na matczynej twarzy. Prawda jest taka, że wystarczy niewiele - czuły buziak, życzenia płynące prosto z dziecięcego serduszka i drobny upominek wykonany własnoręcznie.
 
 
Od święta
 
Przy okazji różnych świąt mówi się o tym, że nie są potrzebne, by okazywać sobie uczucia. Miłość wyznaje się przecież na co dzień, a nie tylko w Walentynki, dziecku sprawia radość nie tylko w Dzień Dziecka, a matkę docenia nie tylko w Dzień Matki. Dla malucha jednak temat może być trudny do ogarnięcia, jeśli będzie rozpatrywany na przestrzeni całego roku. Dlatego warto celebrować każdą okoliczność, aby z biegiem lat pokazać dziecku, że są to tylko symbole, a uczucia i emocje przekazuje się im adresatom każdego dnia. Oczywiście nie jest to łatwa sprawa i niejednokrotnie zapominamy o tym my sami – dorośli.
 
Nie ma jednak nic złego w uroczystym odchodzeniu dedykowanych świąt. Ostatecznie jest to źródło radości całej rodziny, bez względu czy jest się osobą obdarowywaną czy obdarowującą. Jeśli jednak mowa o wręczaniu prezentów przez dzieci, najlepszą propozycją są upominki handmade, których wartość jest w tym przypadku bezcenna. Tylko co małe rączki mogą zmajstrować z okazji Dnia Matki? Z drobną pomocą taty… całkiem sporo:
 
Pudełko na biżuterię – może być wykonane z kolorowego papieru techniką orgiami, a może też być z kartonu, ozdobione przeróżnymi cekinami, wstążkami i świecidełkami. Pomocna może okazać się więc wizyta w dobrze zaopatrzonej pasmanterii lub w sklepie dla plastyków, gdzie znajdziemy nie tylko kolorowe dodatki, ale również same pudełka, które tylko czekają na metamorfozę w przepiękną szkatułkę.
 
Śniadanie do łóżka – jeśli jest to możliwe, warto zmotywować malucha, żeby wstał przed mamą i z pomocą taty przygotował dla niej śniadanie. Podana do łóżka taca z ulubionym posiłkiem i świeżym kwiatkiem na pewno wprawi mamę w wyśmienity humor. Oczywiście może być to jedynie wstęp do właściwych atrakcji, jakie czekają ją tego dnia.
 
Bukiet ręcznie zrobionych kwiatów – technik i sposobów na własnoręczne wykonanie kwiatów jest wiele. Być może jest to propozycja zbyt skomplikowana dla małolata, jednak starsze dziecko powinno doskonale poradzić sobie z takim zadaniem. W tym przypadku znowu przydatny będzie kolorowy lub ozdobny papier, słomki do picia napojów (z których można zrobić łodygę) oraz nieograniczona wyobraźnia lub… instrukcja wykonania takich kwiatów, którą nietrudno znaleźć w Internecie.
 
Bransoletkę/korale – biżuteria wykonywana własnoręcznie przez dzieci to niemalże klasyka w dziedzinie prezentów handmade. Kiedyś robiło się ją ze sznurka i jarzębiny, natomiast dziś mamy dostęp do całej gamy półfabrykatów, z których można stworzyć niepowtarzalną bransoletkę lub korale dla mamy. Sklepów oferujących produkty tego typu jest niemało, z kolei zakres ich asortymentu jest wręcz oszałamiający. Dlatego też jedynym ograniczeniem we własnoręcznym tworzeniu biżuterii jest wyobraźnia dziecka.
 
Ugotowanie obiadu – na pierwszy rzut oka – banalny prezent. Jeśli jednak zastanowić się nad tym dłużej… Mama na co dzień sama przygotowuje posiłek. Zaprząta to jej myśli, zmusza do zrobienia zakupów, doniesienia ich do domu, samego gotowania i podania na stół. Wymaga to czasu, energii, ale również kreatywności, która pozwala na komponowanie pełnowartościowych posiłków, które jednocześnie nie powtarzają się zbyt często i odpowiadają kulinarnym gustom każdemu z domowników. Tak ujęty temat ugotowania obiadu wcale nie wydaje się błahy, co sprawia, że idealnie nadaje się na prezent. Niech tym razem mama odpocznie, poczyta książkę, obejrzy ciekawy program w telewizji, a po chwili spędzonej na własnych przyjemnościach zasiądzie do stołu z przygotowanym przez rodzinkę obiadem,.
 
Sesja zdjęciowa – to propozycja, której realizacją (lub przynajmniej zainicjowaniem) musi zająć się tata. Sesję zdjęciową można wykonać samodzielnie, przy okazji rodzinnego spaceru do parku. Można też oddać sprawę w ręce profesjonalistów, którzy zaproszą do własnego studia lub też wybiorą się z nami w plener. Efekty będą stanowić nie tylko ciekawy prezent, ale i uroczą pamiątkę, zwłaszcza jeśli część zdjęć zostanie wydrukowana i oprawiona w ramki.
 
Wierszyk – jeśli dziecko przejawia zdolności poetyckie, można podsunąć mu pomysł ułożenia własnego wiersza dla mamy. Oczywiście należy zostawić mu w tym pełną dowolność, a więc może się on rymować lub nie, być długi lub też ograniczać się do kilku słów. Niezależnie od efektu końcowego dobrze byłoby nadać mu materialną formę. W tym celu należy zaopatrzyć szkraba w ozdobny papier (może nawet w papier czerpany), na którym spisze swój poemat, a na końcu udekoruje według własnego uznania. Tak przygotowany prezent będzie powodem wzruszeń, ale też dumy każdej matki.