Sztuka z modeliny
Lepienie z modeliny to dla każdego dziecka ekstra zabawa. Nie dość, że jest to odprężająca czynność, która pobudza wyobraźnię, to jeszcze jej efekty nierzadko zyskują miano najprawdziwszych dziecięcych dzieł sztuki. Ważne, by mieć pomysł… co ulepić.
 
 
Łatwe, efektowne, korzystne
 
Lepienie z modeliny należy do jednej z ulubionych aktywności plastycznych dzieci. Wydawać by się mogło, że to „tylko” monotonne ugniatanie miękkiej masy, jednak maluchy odnajdują w tym nie tylko frajdę, ale i możliwość rozwoju na przeróżnych płaszczyznach. Przede wszystkim ćwiczą w ten sposób zdolności manualne, ale również cierpliwość, dokładność i szeroko rozumiany gust artystyczny. Na temat pozytywnego wpływu jaki ma formowanie modeliny na rozwój dziecka z pewnością można by było napisać osobny artykuł, jednak osoba najbardziej zainteresowana czyli dziecko z pewnością bardziej skupia się na przyjemności jaką czerpie z lepienia.
 
Obserwacja miękkiej masy, która pod wpływem ciepła naszych rąk staje się coraz bardziej podatna na formowanie jest bardzo odprężająca. Dodatkowo dziecko, które przy tej okazji odgrywa rolę twórcy  może cieszyć się nieograniczonym prawem do decydowania o najdrobniejszym szczególe powstającego dzieła. Ta moc z pewnością jest dla niego atrakcyjna, gdyż na co dzień zwykle samo musi się komuś/czemuś podporządkowywać.
 
Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że tworzeniu najróżniejszych modelinowych tworów można zapewnić kolorową i wesołą oprawę. Materiał podstawowy, czyli modelina dostępna jest zwykle w intensywnych barwach, co właściwie już gwarantuje estetyczne doznania. Jeśli jednak ktoś jest wielbicielem dodatkowych akcesoriów może się zaopatrzyć w sklepie dla plastyków w rozmaite szpatułki, foremki, pieczątki i inne gadżety. Rzecz jasna nie trzeba wydawać pieniędzy na podobne artykuły, gdyż z powodzeniem zastąpić je mogą przedmioty obecne w każdym domu, np. wykałaczki, foremki do ciastek czy nożyk.
 
Nabyte w miarę upływu czasu zdolności pozwalają na lepienie coraz piękniejszych figurek, jednak nie jest to dziedzina, która wymaga niespotykanego talentu. Lepić może każdy, a efekty zależą nie tylko od zdolności, ale i pomysłu. Z tym ostatnim różnie bywa, zwłaszcza gdy mamy już w ręce kawałek modeliny, a w głowie świdrujące pytanie „Co ulepić???”. Możliwości jest tak wiele, że czasem trudno wybrać jedną propozycję.
 
 
Garść pomysłów
 
Oto kilka propozycji tematów, które można zrealizować lepieniem z modeliny:
 
Biżuteria – to świetna propozycja dla dziewczynek, ale również chłopców, którzy chcieliby sprezentować własnoręcznie wykonaną biżuterię mamie, siostrze lub koleżance. Najłatwiej jest zrobić korale lepiąc wybrany kształt (może być to tradycyjna kula, ale kwadrat, trójkąt lub walec też zapewnią ciekawy efekt) i wydrążając w nim otwór na sznurek. Pojedyncze korale mogą być jednobarwne, albo dla ciekawszego efektu można połączyć różne kolory modeliny, zgniatać je tak długo aż się wymieszają (ale nie połączą) i dopiero wtedy ulepić z nich dany kształt. Wykonanie kolczyków lub broszki nie jest dużo bardziej skomplikowane, jednak w tym przypadku potrzebujemy dodatkowych przedmiotów, czyli bigli i specjalnej agrafki.
 
Figurki z gier/bajek – to ciekawe wyzwanie dla wielbicieli bajkowych postaci. Biorąc pod uwagę fakt, że zdecydowana większość dzieci ma jakiegoś idola lub po prostu lubianą postać z bajki lub gry, temat wydaje się być uniwersalny. Co prawda ulepienie takiej postaci może okazać się sporym wyzwaniem, gdyż dziecko postawi sobie ambitny cel ulepienie wiernej kopii. Niemniej jednak kiedy już mu się to uda, utwardzona figurka będzie jego dumą, którą warto wyeksponować na półce w salonie.

 
Akcesoria  - modelina może posłużyć również do wykonania przeróżnych akcesoriów lub brakujących elementów do innych zabawek. Jeśli nasza córeczka uwielbia bawić się lalkami, można podpowiedzieć jej, by ulepiła dla nich owoce, chleb, ser lub inne artykuły spożywcze, a może nawet naczynia czy ozdobny wazon. Chłopcy z kolei mogą się pokusić o ulepienie dystrybutorów z paliwem dla swoich aut. Propozycji może być całe mnóstwo, a inspiracją okazują się być posiadane przez dziecko zabawki.
 
Praktyczne – ulepione z modeliny i utwardzone w gorącej wodzie przedmioty mogą pełnić funkcję praktyczną. Możemy przecież wykonać kostkę do gry planszowej lub pionki, które przecież lubią znikać w niewyjaśnionych okolicznościach. Ciekawym pomysłem jest stworzenie autorskiej linii guzików, które po utwardzeniu zostaną wszyte w jakąś bluzę lub sweterek. Równie praktyczna może okazać się miseczka na drobne przedmioty, np. spinacze lub ładne kamyki znalezione na dworze.
 
Świąteczne – modelinowe ulepki mogą też przyjąć formę wszelkich dekoracji świątecznych. Dziecko może ulepić różnokolorowe pisanki, czerwone serca walentynkowe, wymyślne ozdoby na choinkę, a nawet poszczególne figurki do bożonarodzeniowej szopki.
 
Ramka na zdjęcie – może stanowić bardzo ładną oprawę do zdjęcia będącego pamiątką po udanych wakacjach, pierwszym zimowisku lub przyjęciu urodzinowym. Może też stanowić element prezentu dla przyjaciela lub dla babci lub dziadka z okazji ich święta. Jeśli więc pomysł spodoba się dziecku i wyrazi chęć ulepienia takiej ramki, warto wyposażyć się w zwykłą drewnianą ramkę pozbawioną wszelkich zdobień (dostępna za parę groszy w sieci pewnego szwedzkiego sklepu meblowego). Posłuży ona za stelaż, na który przykleimy ulepioną (i utwardzoną) ramkę z modeliny. Efekt z pewnością będzie miły dla oka.
 
Breloczek – jego ulepienie jest jakby zachętą dla wyobraźni, aby dała o sobie znać. Breloczki przecież bywają przeróżne - duże, małe, kolorowe, wąskie i wymyślne. Ważne tylko, by dało się taki breloczek doczepić do kluczy lub plecaka. Możemy posłużyć się łańcuszkiem odczepionym od innego breloczka lub też wykonać własny z wygiętego kawałka drucika (wetkniętego w modelinę przed jej usztywnieniem) i metalowego kółka dostępnego w każdym punkcie dorabiania kluczy.
 
Dekoracje do pokoju – to otwarty temat, który każdy może potraktować uwzględniając swój indywidualny gust i zdolności. Niemniej jednak jest kilka pomysłów, które są warte uwagi, np.
·         gwiazdki do zawieszenia pod sufitem,
·         inicjały dziecka do postawienia na półce lub powieszenia na ścianie,
·         ozdoba zatknięta na długiej wykałaczce do doniczki z kwiatkiem,
·         magnes na lodówkę,
·         muszelka do łazienki,
·         drzewko szczęścia.