Samolot z papieru
Choć mogło by się wydawać, że samolot z papieru to zabawka, która już dawno odeszła do lamusa, dziś może sprawiać niebywałą radość naszym pociechom. Podstawa to sprawdzony sposób składania, który gwarantuje sukces i oczywiście… kartka papieru.
 
 
Zabawka dla każdego
 
Chyba każdy z nas w czasach swojego dzieciństwa wykonał choć jeden samolot z papieru. Niektórzy nawet doszli do perfekcji składając modele, które wykonywały prawdziwe ewolucje w locie lub pokonywały spore odległości.
 
Mimo, że obecnie dzieci mają do dyspozycji wiele nowoczesnych zabawek, samolot z papieru jest dla nich zwykle bardzo interesujący. Warto to wykorzystać, aby zachęcić malca do wspólnej zabawy. Z jednej strony rozrywka, z drugiej handmade i ekologia, z trzeciej stymulacja wyobraźni i kreatywności – papierowy samolot łączy w sobie to wszystko. Jednak jego największa moc zawiera się w prostocie, do jego wykonania wystarczy zaledwie jedna kartka papieru.
 
Samolot z papieru jest idealną propozycją na krótką zabawę, będącą sposobem na zabicie nudy, np. w poczekalni lub w czasie deszczu. Może też być tematem prawdziwej pasji, w ramach której dziecko uczy się składać przeróżne modele i szlifuje technikę rzucania.
 
 
Instrukcje
 
Sposobów na składanie papierowych samolotów jest całe mnóstwo. Wystarczy opanować metodę, która najbardziej nam odpowiada i/lub daje najlepsze rezultaty.
 
Najprostszy sposób składania wymaga wykonania zaledwie kilku zgięć papieru:
 
(kliknij na zdjęcie żeby zobaczyć film)
 
 
W poszukiwaniu bardziej zaawansowanych instrukcji składania napotykamy coraz to większą liczbę zgięć i udziwnień:
 
 
(kliknij na zdjęcie żeby zobaczyć film)
 
 
Istnieją też i takie model, które wyróżnia nietypowy wygląd. Oto instrukcja składania samolotu zwanego jaskółka:
 
(kliknij na zdjęcie żeby zobaczyć film)
 
Instrukcje składania prezentują jedynie podstawę. Samolot można wzbogacić przecież o rozmaite dodatki – lotki, zagięcie ogona, nacięcia. Możliwe też, że dziecko będzie chciało by jego samolocik nabrał barw za sprawą kredek, farbek lub naklejek.
 
 
Technika
 
To jak dobrze samolot będzie latać zależy od kilku czynników. Przede wszystkim należy zadbać o to, by składany model był idealnie symetryczny. Jeśli poprowadzimy zgięcia w taki sposób, że linie nie powstaną dokładnie pośrodku kartki, nasz samolot będzie skręcać w tę stronę, po której zostało więcej papieru. Z kolei zagięcie do góry środkowej części „ogona” sprawi, że samolot (przy odpowiednim rzucie) będzie w początkowej fazie lotu podrywał się ku górze, a nawet może wykonać pełny obrót.
 
Ważne jest, by użyty przez nas papier nie był zbyt ciężki. Najlepiej więc sięgnąć po zwykłą kartkę z zeszytu lub do drukarki.
 
Lot samolotu uzależniony jest również od rzutu, który ma szansę osiągnąć doskonałość jedynie na drodze ćwiczeń i doświadczenia. Nie może być zbyt mocny, gdyż skrzydła samolotu zniekształcą się, a on sam spadnie na ziemię. Zbyt słaby rzut sprawi z kolei, że samolot nie „złapie” siły nośnej, bez której nie może być mowy o lataniu.
 
Ważne jest też zachowanie odpowiedniego kąta w czasie rzucania – zbyt duży uniemożliwi lot, a zbyt mały nie zagwarantuje zadowalającej odległości. Jak widać wyćwiczenie odpowiedniego ruchu nadgarstkiem to kwestia praktyki.
 
 
 
Wykonanie samolotu z papieru można porównać do pysznego ciasta będącego dumą babci – wymaga dopracowania i perfekcji. Każdy ma swój własny przepis na sukces, który powstał wskutek wielu prób, porażek, zmian i eksperymentów. Warto jednak podjąć to wyzwanie i nauczyć się składać i rzucać samolot, którego lot będzie zadziwiał wszystkich wokół.
 

Emocje, zabawa i radość gwarantowane :)