Gra planszowa handmade
Rodzajów gier planszowych jest całe mnóstwo, jeśli jednak chcemy bardziej zainteresować nimi dziecko, warto zaproponować ich własnoręczne wykonanie. Może to być handmade’owa wersja ulubionej gry lub zupełnie nowa, autorska planszówka. Ważne, by malec brał czynny udział w jej tworzeniu.
 
 
Pomysł
 
Wykonanie własnej gry planszowej wcale nie jest trudne. Można skorzystać z materiałów, które znajdziemy w domu lub zakupić kilka drobiazgów, które umożliwią nam twórczą pracę. Wszystko zależy od tego jaką grę chcemy wykonać. Teoretycznie łatwiej jest gdy dziecko chce odtworzyć istniejącą grę, w którą lubi grać. Może to być planszówka, której nie ma (a chciałoby mieć) lub też odmieniona wersja takiej jaką już posiada.
 
Własnoręczne wykonanie planszy do Chińczyka, Węża czy Scrabble daje możliwość nadania grze indywidualnego charakteru. Planszę można przecież ozdobić w dowolny sposób i przy użyciu ulubionych kolorów. Chodzi więc o to, by poza obowiązkowymi elementami graficznymi znalazły się takie, które wpłyną na atrakcyjność wizualną gry.
 
Kreatywność dziecka może jednak wykraczać poza narzucone ramy i zamiast upiększania znanej gry będzie chciało stworzyć zupełnie nową. Pracy jest wówczas o wiele więcej, ponieważ trzeba wymyślić i wykonać pionki, planszę oraz zasady gry. Dobrze jest też spisać regulamin, aby uniknąć niejasnych sytuacji i spontanicznej zmiany zasad. Taka gra może być połączeniem kilku istniejących lub też zupełną nowością. Inspiracji warto szukać dosłownie wszędzie
 
 
Wykonanie
 
Projektowanie i wykonanie własnej gry planszowej może okazać się ciekawszym zajęciem niż sama gra, jednak w niczym to nie przeszkadza. Jeśli gra okaże się ciekawa i przyjemnie będzie się korzystać z wykonanej planszy, wówczas zyskamy oryginalny „czasoumilacz” rodzinny. Jeśli zaś zapał dziecka wyczerpie się po wykonaniu pracy, warto docenić starania i potraktować całą zabawę jako ćwiczenie dla kreatywności, zdolności manualnych i dokładności. Kto wie, może pomoże to odkryć nowe zdolności dziecka, a może po prostu będzie stanowić wartościowy zamiennik spędzania czasu przed telewizorem lub powtarzalną czynność, w której malec będzie chciał stawać się coraz lepszy.
 
Prace należy rozpocząć od zebrania niezbędnych materiałów i narzędzi. Wszystko zależy od pomysłu na handmade’ową grę. Oto kilka pomysłów:
 
Pionki:
- kapsle/nakrętki (pomalowane i/lub ozdobione w oryginalny sposób będą idealne do każdej gry),
- połowa łupinki orzecha włoskiego (może być doskonała w grze o tematyce leśnej),
- guziki (to coś dla wielbicieli szycia i szmacianek),
- figurki z plasteliny/modeliny (mogą przyjąć dowolny, nawet bardziej skomplikowany kształt, idealne do autorskiej gry),
- resoraki (czy mogą być lepsze pionki w grze-wyścigu?),
- ludziki zrobione z kasztanów/żołędzi (propozycja do gry ekologicznej),
- śrubki/nakrętki (doskonałe do gry o robotach).
 
Plansza:
- wytłaczanki do jajek (najlepsze będą to na 30 jaj),
- filc (świetnie sprawdzi się kiedy na jego powierzchni wyszyjemy poszczególne linie/pola),
- karton (można na nim namalować lub wykleić niemalże wszystko),
- ozdobiona drewniana deska (najlepiej będzie się prezentować gdy oznaczenia będą wypalone, jednak w tym przypadku pomoc dorosłych jest niezbędna),
- stare prześcieradło (kiedy je pomalujemy powstanie gra w rozmiarze XXL),
- styropian (umożliwi wykonanie trójwymiarowej planszy).
 
Regulamin:
Niezbędny jest w przypadku autorskiego projektu. Warto poświęcić mu uwagę, gdyż zapewni płynność gry, rozstrzygnie sporne kwestie, ale też zwróci uwagę dziecka na konieczność postępowania wg wcześniej ustalonych zasad.
 
Opakowanie:
Co prawda nie jest ono niezbędne, ale może stanowić przysłowiową wisienkę na torcie. Nie tylko umożliwi bezpieczne przechowywanie poszczególnych elementów gry w jednym miejscu, ale i będzie stanowić estetyczne wykończenie całości.
 
 
 
Temat zdaje się nie mieć żadnych ograniczeń i być dobrym sposobem na ćwiczenie kreatywności. Ważne jednak, by nie narzucać dziecku swej wizji tworzenia. Nawet jeśli początkowo zamysł dotyczył powszechnie znanej gry, w trakcie jej tworzenia mogą nastąpić pewne zmiany czy modyfikacje, dzięki którym powstanie jej unikalna wersja. Może okazać się, że nasza pociecha ma dryg do wymyślania i urzeczywistniania swoich fantazji. Czyż nie brzmi to trochę jak moc spełniania marzeń? J