filc
W poszukiwaniu materiału, który nadaje się do handmade’u i nie sprawi problemów dzieciom napotykamy filc. Miękki, łatwy w obróbce i kolorowy – co lepszego można znaleźć do zabawy i działań kreatywnych? Warto więc się z nim zaprzyjaźnić.
 
 
W teorii
 
Wiele osób nadal kojarzy filc z szarym i nijakim strzępkiem o jednym zastosowaniu – podbicie nóg krzeseł i stołów, aby nie rysowały podłogi. Tymczasem jest to materiał dający wiele możliwości, o długiej historii i świetnie nadający się do handmade’u.
 
Surowcem do jego wytwarzania może być wełna i sierść niemal wszystkich zwierząt hodowlanych, a także niektóre włókna sztuczne. Obecnie do produkcji filców stosuje się mieszanki włókien naturalnych i sztucznych.
 
Właściwie nie wiadomo kto i kiedy go wymyślił. Wiadomo tylko, że jest  to najstarszy materiał włókienniczy jaki zna człowiek. Na jego ślady natrafiono na terenach Turcji, Azji Mniejszej i Iranu, które datuje się na kilka tysięcy lat p.n.e. Z filcu tworzono siodła, odzież, namioty, dywany, ale również materace, a nawet napierśniki. Wyroby te miały więc czysto praktyczne zastosowanie. Obecnie nadal używa się filcu w wielu częściach świata, szczególnie w miejscach o surowym klimacie.
 
W naszej codzienności najczęściej spotykamy się z filcem w postaci różnokolorowych dodatków czy ozdób. Zajęcia z filcowania stały się natomiast popularną formą edukacji artystycznej, w której biorą udział zarówno dzieci, jak i dorośli.
 
 
W praktyce
 
Miłośnicy handmade’u filcują własnoręcznie – na mokro lub na sucho. Jeśli jednak ktoś woli zająć się szyciem z filcu, może kupić gotowy arkusz w jednym ze sklepów stacjonarnych we Wrocławiu lub w Internecie. Do wyboru jest cała gama kolorów, różna gramatura i (co istotne) grubość. Cienkie 1-milimetrowe arkusze sprawdzą się idealnie gdy chcemy wykonać przestrzenne ozdoby (np. kwiaty), a giętkość filcu ułatwi pracę. Grubszy filc sprawdzi się lepiej, gdy planujemy wykonać proste breloczki czy broszki, które mają pozostać sztywne.
 
Dzieciom najlepiej zaproponować zestaw składający się z kilku kolorowych arkuszy filcu, różnobarwne nici, kilka guzików lub koralików, igłę i nożyczki. Za pomocą tych atrybutów można stworzyć urocze cudeńka, które dla młodego twórcy będą prawdziwym powodem do dumy. Pomocne mogą okazać się również szablony wykonane z kartki z bloku technicznego – dzięki nim łatwo da się odrysować kształt na filcu do późniejszego wycięcia.
 
Trudno jednak przystąpić do pracy kiedy nie mamy inspiracji. Prezentujemy zatem kilka pomysłów:
 
Zakładka do książki
 
handmade-felt-bookmark.jpg
 
 
 
Zwierzątka/maskotki
 
il_570xN_192069965.jpg       images.jpg       images (1).jpg
 
 
Etui
 
handmade_wool_felt_ipad_2_sleeve_1.jpg
 
 
Piórnik
 
indigo_the_basic_handmade_felt_pencilcase_pencase_01__65557.1410925405.500.500.jpg
 
Ozdoby świąteczne
 
christmas-decorations-felt-snow-flake.jpg       diy-felt-christmas-tree-ornaments-014.jpg       original_christmas-gift-tag-with-handmade-felt-design.jpg
 
 
Broszka
 
mr.-fox-and-girl-felt-pin.jpg
 
 
Breloczki
 
original_handmade-felt-animal-key-ring.jpg       original_handmade-felt-caravan-keyring-charm.jpg
 
Dekoracje okolicznościowe
 
original_ribbon-and-felt-heart-bunting.jpg
 
Przy wykonywaniu różnych przedmiotów z filcu należy nastawić się na czerpanie największej radości z samego procesu tworzenia. Efekty za każdym kolejnym razem będą lepsze. Najpierw trzeba nauczyć się obchodzić z filcem, przekonać się jakie daje możliwości i jakie ma ograniczenia. Podobnie jest z trzymaniem igły i prowadzeniem nitki – we wszystkim trzeba dojść do wprawy. Kiedy jednak efekty pracy zaczną w pełni satysfakcjonować małego twórcę, warto podnosić poprzeczkę i szukać nowych inspiracji. Kto wie, być może w dziecku obudzi się mały artysta zdolny tworzyć przepiękne i dizajnerskie rzeczy…
 
big_filcowy-fotel_1.jpg       FeltVillaFront.jpg          be472f0c0e26c3ba3ef33de5486423b9.jpg