Prezenty dla babci i dziadka
Codzienny pośpiech dzisiejszego świata odbija się złowrogim echem na relacjach rodzinnych. Zbliżający się Dzień Babci i Dziadka jest dobrą okazją na uświadomienie dziecku wartości tych relacji. Być może najlepszym sposobem będą odwiedziny i wręczenie własnoręcznie wykonanego prezentu.
 
Laurka – czyli praca plastyczna wykonana dowolna techniką. Zapewne wiele osób kojarzy ją jako obrazek przedstawiający bukiet kwiatów, narysowany kredkami lub namalowany farbkami przez dziecko. Wystarczy jednak przełamać ten utrwalony wzór i zamiast na godzinę przed wyjściem do dziadków powiedzieć dziecku „Namaluj jakąś laurkę”, zmobilizować je do pracy kilka dni wcześniej, oddając do dyspozycji kolorowy papier, wstążki, guziki, brokat, nożyczki i wszystko co podpowie nam wyobraźnia. Efekt może nas mile zaskoczyć, dziecku sprawić radość swobodnego tworzenia, a dziadkom niekłamaną przyjemność i dumę ze zdolności wnuczka/wnuczki.
 
                               
 
 
 
Kalendarz ze zdjęciami wnuka – to świetny pomysł na prezent, zwłaszcza jeśli wnuczka/wnuczek jest jeszcze zbyt mała/mały, aby własnoręcznie wykonać prezent dla dziadków. Wykonaniem kalendarza muszą się więc zająć rodzice i to najlepiej na kilkanaście dni wcześniej. Możliwości jest wiele – kalendarz może być jednokartkowy (zawierać jedno główne zdjęcie, a poniżej rozpisane 12. miesięcy) lub dwunastokartkowy (z innym zdjęciem na każdy miesiąc). Jeśli nie mamy czasu, zdolności lub pomysłu na wykonanie takiego prezentu,  możemy skorzystać z programów umożliwiających korzystanie ze standardowych wzorów lub zlecić to drukarni.
 
Ramka na zdjęcie + zdjęcie wnuka – Podobnie jak w przypadku kalendarza, zdjęcie maluszka w ładnej ramce jest dobrą propozycją prezentu dla dziadków kilkumiesięcznych szkrabów. Zdjęcie wcale nie musi być wykonane przez profesjonalnego fotografa. Wystarczy, że jego widok będzie każdego dnia przywoływać uśmiech na twarzy babci i dziadka, którzy zazwyczaj nie mają możliwości codziennego kontaktu z wnukiem.
 
Figurki z masy solnej – to propozycja dla kilkulatka, któremu nie straszne są prace plastyczne. Do wykonania figurek potrzeba 200g mąki, 200g soli, 125 cm3 wody i wyobraźnia malucha. Mieszając wymienione składniki należy wyrobić ciasto, z którego dziecko może tworzyć przeróżne kształty, które po wyschnięciu można pomalować farbkami. Mogą więc powstać w ten sposób kwiatki, serduszka, podobizny dziadków i wiele, wiele innych rozmaitości.
 
Wspólne wyjście z domu – nie jest powiedziane, że prezent musi mieć postać materialną. Może być to przecież wspólnie spędzony czas, tylko w nieco innej, bardziej atrakcyjnej formie niż zwykle. Jeśli dziadkowie czują się nadal młodzi duchem, a ich stan zdrowia pozwala na wyjście do Aquaparku czy na lodowisko, aż grzechem byłoby nie skorzystać z takiej możliwości. Nie trzeba jednak porywać się na wyzwania sportowe, lecz odwiedzić miejscową manufakturę słodyczy, co bez wątpienia będzie niecodzienną przyjemnością dla młodszego i starszego członka eskapady.
 
Gra – ciekawą propozycją prezentu jest gra. Jaka? To już zależy od upodobań rodziny. Mogą to być karty, szachy, warcaby, kości, Jenga lub któraś z gier planszowych. Dobrze by było, aby wybór padł na coś, w co będzie chciało grać dziecko. Dzięki temu elementem każdej wizyty w domu dziadków będzie partia wspólnej gry, co bez wątpienia wpłynie na zacieśnienie więzi pomiędzy wnukami a dziadkami.
 
Zakładka do książki – to ciekawy prezent dla dziadków, którzy pasjami oddają się czytaniu książek. Wiele osób nie przywiązuje wagi do tego czym zaznacza sobie fragment, na którym poprzestali czytać. Daje to szansę, że babcia czy dziadek nie mają ulubionej zakładki, którą bez wątpienia pozostanie ta, wykonana własnoręcznie przez wnuka.
 
Gipsowy odcisk – taki prezent z pewnością będzie dostarczał wzruszeń na długie lata po dniu jego wręczenia. W sklepach z artykułami dziecięcymi można znaleźć specjalne zestawy zawierające wszystko co potrzeba (łącznie z gipsem) do wykonania odcisków rączek lub nóżek maleństwa.
 
Ciasto – własnoręcznie wykonany prezent ma ogromną wartość. To samo można powiedzieć o własnoręcznie UPIECZONYM prezencie. Członkowie rodziny zazwyczaj znają swe kulinarne gusta, co można wykorzystać przy okazji Dnia Babci i Dziadka i upiec dla nich ich ulubione ciasto. Dziecko z pewnością będzie pękało z dumy wręczając wypiek, w przygotowaniu którego brało znaczny udział. Przy okazji będzie to lekcja dla malucha, że praca własnych rąk może okazać się dla kogoś prawdziwym powodem do radości.
 

 
Wszelkie święta, w tym Dzień Babci i Dziadka są świetną okazją do pokazania dziecku jakie zwyczaje panują w Waszej rodzinie i w jaki sposób dbacie o siebie nawzajem. Ważne jest jednak, aby maluch nie postrzegał każdej uroczystości jak pretekst do robienia sobie prezentów. Oczywiście jest to miły zwyczaj, który warto podtrzymywać, zwłaszcza jeśli dziecko odkryje, że nie tylko otrzymywanie, ale również ofiarowanie prezentów jest niezwykle przyjemne. Warto uświadomić malcowi, że największym prezentem jesteście sami dla siebie nawzajem oraz czas jaki sobie poświęcacie. Dziadkowie z kolei najbardziej będą się cieszyć z uśmiechniętej buzi wnuczka, który odwiedzi ich w dniu ich święta.