Park Brochowski
Najsympatyczniejszym celem spaceru z dzieckiem jest zielony park. Na szczęście we Wrocławiu nie brakuje parków miejskich, które stanowią doskonałe miejsce relaksu i zabawy. Jednak niektóre z nich wyróżniają się nietypowymi atrakcjami. W przypadku Parku Brochowskiego jest to żywy labirynt.
 
 
Historia
 
Pozostałość po ogrodach przedwojennego majątku ziemskiego i zespołu pałacowego na Brochowie, a zarazem najstarszy park we Wrocławiu to właśnie Park Brochowski. Ma on długą historię, której początek datuje się na koniec XVIII wieku. Założony przez kanoników reguły św. Augustyna był parkiem barokowym, który od początku miał labirynt, jako typową atrakcję dla swojego stylu. Na wzór innych francuskich ogrodów cechowały go kamienne posągi, starannie przystrzyżone kobierce bukszpanowe, aleje obsadzone starannie dobranymi drzewami, regularne kwatery, a także egzotyczne akcenty, takie jak wystawiane w letnie dni donice z drzewkami pomarańczowymi lub specjalnie zbudowane "domki ananasowe", w których dojrzewały ananasy.
 
 
Obecnie
 
Dziś Park Brochowski jest jednym z najmniejszych wrocławskich parków, położony na obrzeżach miasta. Przez długie lata nie cieszył się zainteresowaniem wrocławian, więc nic dziwnego, że powoli podupadał. W końcu w latach 90. XX wieku rozpoczęto jego solidną rewitalizację, przeprowadzoną pod kierunkiem Lesława Chudzyńskiego.
 
Park ma bardzo ciekawe rozwiązanie wodne, polegające na rozmieszczeniu kanałów melioracyjnych, wzdłuż których biegną alejki spacerowe. W wielu miejscach kanały można pokonać kładkami i mostkami. Woda stoi na podobnej wysokości co ścieżki, co nadaje krajobrazowi ciekawy wygląd.
 
Pomimo tego , że Park Brochowski jest naprawdę zadbanym miejscem, położonym w cichej okolicy i z dala od wielkich osiedli mieszkaniowych, pozostaje mało popularnym miejscem. Stwarza ono autentyczną możliwość wypoczynku z dala od wielkomiejskiego zgiełku, ponieważ panująca tam cisza, rosnąca roślinność i drzewostan czynią z parku istną oazą spokoju.
 
Powierzchnia parku wynosi około 8ha, a opiekę nad nim sprawuje Zarząd Zieleni Miejskiej, podległy Departamentowi Architektury i Rozwoju Urzędu Miejskiego Wrocławia.


 
 
Miejsce dla dzieci
 
Miejsce, które ma być ciekawe dla całej rodziny, musi oferować atrakcje dedykowane dzieciom. Nie brakuje ich w Parku Brochowskim. Największą atrakcję stanowi niewątpliwie najsłynniejszy wrocławski labirynt. To prawdziwa plątanina wąskich grabowych korytarzy zrobiona w latach 90. XX wieku w ramach projektu rewitalizacji. Obiekt jest duży, a graby sięgają wysokości ponad dwóch metrów. Spacer po labiryncie może stanowić wyzwanie, gdyż niektóre z korytarzy są ślepo zakończone. Warto jednak podjąć wyzwanie dotarcia do jego serca, gdzie znajduje się pamiątkowy kamień i dąb. Ponoć skutecznym sposobem poruszania się po korytarzach jest ciągłe „trzymanie się” lewej lub prawej strony. Osoby chętne do zwiedzania labiryntu powinny zabrać ze sobą ubranie z długim rękawem z uwagi na ryzyko napotkania kleszczy oraz rosnących tu i ówdzie pokrzyw.
 
W parku znajduje się też mały plac zabaw i fontanna. Duży obszar zachęca wręcz do biegania i swobodnej zabawy. Szczególną uwagę należy zachować kiedy dziecko zbliża się do kanałów wodnych lub granicy parku, którą na sporym odcinku jest rów z wodą. Co prawda z jednej strony park sąsiaduje z linią kolejową, jednak jest ona oddzielona ogrodzeniem przypominającym ekran dźwiękochłonny.