Park Południowy
Zieleń miejska przyciąga do siebie mieszkańców Wrocławia nie tylko w ciepłe i pogodne dni. Nic dziwnego, bo we wrocławskich parkach każdy może znaleźć coś dla siebie. Nie inaczej jest w przypadku Parku Południowego, lubianego przez dzieci, sportowców i miłośników przyrody.
 
 
Historia
 
Postępujący proces urbanistyczny Wrocławia  pod koniec XIX w. oraz chęć umożliwienia wypoczynku stale zwiększającej się populacji miasta stały się pretekstem do utworzenia nowego obszaru zieleni miejskiej – dzisiejszego Parku Południowego. Wszystko zaczęło się w 1891 r. od podpisania umowy pomiędzy władzami miasta z Juliusem Schottländerem – właścicielem sporych dóbr ziemnych. Przekazał on 27 ha ziemi z przeznaczeniem na park publiczny w zamian za doprowadzenie do ówczesnej wsi Borek systemu instalacji wodno-kanalizacyjnej oraz gazowej.
 
Park miał umożliwiać spędzanie wolnego czasu w rozmaity sposób – spacery, uprawianie sportów, spotkania towarzyskie, rozrywka, kontemplacja przyrody. W założeniu park miał również realizować cel dydaktyczny, co zaowocowało znajdującym się tam bogatym zbiorem dendrologicznym.
 
W 1983 r. zaczęły się prace, nad którymi czuwał Hugo Richter (architekt krajobrazu) oraz Ferdinand Cohn (botanik). Efektem ich współpracy był park krajobrazowy z zielonymi polanami i dużych rozmiarów stawem. Niewątpliwą atrakcją tego miejsca była restauracja z wysoką wieżą widokową, zbudowana przez browarnika Georg’a Haase’a. Powstały tam również inne ciekawe obiekty, takie jak pawilon Schottländera, taras Landsberga, wypoczynkowa altana na Wzgórzu Bendera lub 4 niewielkie mosty, różniące się pod względem architektonicznym i budulcowym. Fundusze z których czerpano przy budowie parku pochodziły od zamożnych wrocławian.
 
Z czasem okazało się, że sposób zagospodarowania obiektu nie przypadł wszystkim do gustu. Sugerowano, że stał się jedynie ścieżką doprowadzającą ludzi do piwiarni, dlatego podejmowano kolejne próby przekształcenia parku. Za główny cel postawiono sobie wzmocnienie jego funkcji sportowej. Efektem tych dążeń było powiększenie terenu do aktywnego wypoczynku i oddanie trzech głównych polan do dyspozycji dzieci i młodzieży, będących coraz większą i istotniejsza grupą odwiedzającą Park Południowy.
 
 
Atrakcje
 
W Parku Południowym znajduje się kilka unikalnych atrakcji, które stanowią o jego wyjątkowości:
 
Pomnik Fryderyka Chopina, który upamiętnia wizytę pianisty we Wrocławiu w 1830 roku.
 
 
Altana umiejscowiona na wzniesieniu przy nasypie kolejowym pierwotnie miała być miejscem odpoczynku wrocławian. Dziś stanowi swego rodzaju ukoronowanie Wzgórza Bendera i jest niemalże obowiązkowym punktem wycieczek po parku.
 
 
Taras widokowy nad stawem, podobnie jak altana, zachowała się w niezmienionym kształcie od czasów założenia parku. Na początku pełnił on rolę przystani dla niewielkich łódek pływających po stawie. Dziś służy do podziwiania przepięknych widoków.
 
 
Restauracja przy stawie zajmuje miejsce dawnej, swego czasu jednej z największych we Wrocławiu, restauracji Haasego. Co prawda nie jest tak okazała jak jej poprzedniczka, jednak serwowane tam jedzenie jest godne polecenia.
 
 
 
Na sportowo
 
Teren Parku Południowego to atrakcyjne miejsce dla rozmaitych sportowców. Biegaczy można tam spotkać niemal przez okrągły rok. Rowerzyści też zaglądają tam wyjątkowo często. W sezonie letnim nierzadko widać kogoś grającego w piłkę lub badmintona, a nawet starszych panów urządzających sobie turnieje szachowe. Zdarzają się też rozgrywki w bulle, które gromadzą wokół siebie liczne grono obserwatorów.
 
Sportowy charakter Parku Południowego nie ogranicza się jednak do powyższych aktywności. Wybierając się tam na spacer można natknąć się na zorganizowane grupy trenujące Nordic Walking. W darmowych zajęciach może wziąć udział każdy entuzjasta tego sportu, a także osoby początkujące.
 
Inną znaną imprezą sportową jest organizowane w Parku Południowym Dog Frisbee. Co prawda uczestnikami są czworonogi, ale widowisko przyciąga wielu wrocławian, głównie rodziny z dziećmi.
 
 
Dla dzieci
 
Spacer z dzieckiem po parku to niewątpliwa przyjemność, jednak spacer po Parku Południowym można zaliczyć do istnych rewelacji. Na jego terenie jest mnóstwo ławek, więc na pewno uda się znaleźć miejsce na chwilę odpoczynku, kiedy nóżki malucha odmówią dalszej współpracy. Wiele krętych alejek zapewni z kolei urozmaicenie i możliwość przechadzania się wciąż inna trasą. Kilka polan mieszczących się na terenie parku to z kolei swoiste zaproszenie na piknik lub do gry w piłkę.
 
Mieszcząca się na terenie Parku Południowego restauracja ugości nas jeśli zgłodniejemy lub skończy nam się picie (najbliższy sklep znajduje się przy przystanku Krzyki, lecz aby się do niego dostać trzeba pokonać duże skrzyżowanie). Do usług małych łasuchów pozostaje też pewien pan, który w sezonie zwykle gości w parku wraz watą cukrową i popcornem.
 
Naturalnie wielką atrakcją Parku Południowego jest staw. Rzecz jasna należy zachować dużą ostrożność kiedy zbliżamy się do niego z dziećmi. Maluchy mogą tam karmić kaczki i łabędzie, które zwykle korzystają z poczęstunku, podziwiać fontanny tryskające ze środka stawu lub puszczać statki (jest tam kilka miejsc, z których bezpiecznie można sięgnąć do wody).

 
Park Południowy upodobali sobie również rodzice, którzy noszą swoje pociechy w chustach i nosidłach. W sezonie letnim odbywają się tam spotkania i warsztaty z chustonoszenia, które cieszą się coraz większą popularnością.
 
Jak na idealne miejsce dla dzieci przystało, Park Południowy ma na swym terenie spory plac zabaw. Jest to nowoczesny, w całości ogrodzony i zwykle oblegany zakątek parku. Mieszczą się tam huśtawki (również te z zabezpieczeniami dla maluszków), bujaki na sprężynach, domek z systemem drabinek, zjeżdżalnia i piaskownica. Wyposażenie placu zabaw zostało dobrane w taki sposób, że każde dziecko (bez względu na wiek) znajdzie tam coś ciekawego dla siebie.
 
 
 
 
Lokalizacja: południowa część miasta, pomiędzy ul. Powstańców Śląskich, Sudecką, a torami kolejowymi (tuż przy pętli Krzyki).
 
Powierzchnia: 25 ha
 
Ciekawostki:
- W przeciwieństwie do innych parków miasta utworzono go od podstaw, a nie poprzez adaptację terenów leśnych.
 
- Od 1995 r. park ma status zabytku przyrody