Zamek w Leśnicy
Zamek jest w prawie każdej bajce. Jest też we Wrocławiu. Wcale nie łatwo się do niego dostać, mimo, że nie strzegą go ziejące ogniem smoki.  Trzeba jechać długo, długo niebieskim tramwajem. Są jednak tacy wrocławianie, których to nie dotyczy, którzy mieszkają blisko w Leśnicy. Tam też znajduje się zamek.
 
Zamek jest bardzo, bardzo stary i powstał dla prawdziwego księcia Henryka zwanego Brodatym. Książę ten mieszkał we Wrocławiu. Sprawy związane z rządzeniem księstwem sprawiały, że często musiał wyjeżdżać do Legnicy. Dziś Legnicę z Wrocławiem łączy autostrada i pokonanie tej trasy zajmuje godzinę lub dwie. Kiedyś, konno lub w powozie na trasie trzeba było mieć przynajmniej jeden nocleg. Dostojny władca nie chciał nocować w przydrożnej karczmie, dlatego zbudował sobie na trakcie zamek.  Stoi on w Leśnicy do dziś, choć przez wieki zmieniał się jego wygląd i właściciel, a nawet pojawił się w nim duch. Jednak nadal jest to ten sam zamek, w którym dawno temu, w czasach kiedy Leśnica nie była jeszcze częścią Wrocławia, a wsią położoną przy trakcie do Legnicy, nocował najprawdziwszy książę.
 
 
DLA RODZICÓW:
 
Dziś w zamku mieści się Centrum Kultury „Zamek”,  w którym odbywa się mnóstwo różnorodnych, w tym artystycznych i sportowych zajęć i inicjatyw. Nie tylko dla dzieci, także dla dorosłych.  Do Leśnicy można dojechać z centrum Wrocławia wspominanym już tramwajem (numer 10 lub 20), autobusem miejskim, a nawet pociągiem. 
 
Wokół zamku znajduje się park krajobrazowy, zwany Parkiem Leśnickim. Zajmuje on powierzchnię 21 ha, co czyni go doskonałym miejscem na rodzinny spacer. Znajdujący się w nim Zamek nie jest jednak jedyną atrakcją. Spacerowicze znajdą w nim również stawy, labirynt grabowy, polanki idealne na piknik czy grę w frisbee oraz plac zabaw dla dzieci.
 
W zamku odbywa się wiele różnorakich Imprez, w tym również takich, które skierowane są do dzieci lub rodzin, m. in.:
- Dni Fantastyki,
- Noc Muzeów,
- Brzdąc na Zamku - spotkania z muzyką dla najmłodszych,
- Jarmark Jadwiżański
oraz inne wernisaże, wystawy, warsztaty i spotkania.

Artykuł przygotowany przez: