Za kulisami Cyrku Medrano
Goszczący we Wrocławiu Narodowy Włoski Cyrk Medrano już od kilku dni prezentuje swoje pokazy. To co można zobaczyć na arenie – to jedno, to co mówią na jego temat sceptycy – to drugie. My zajrzeliśmy za kulisy, by dowiedzieć się jak wygląda cyrkowa „kuchnia”.
 
 
Jedna wielka rodzina
 
Dla nas Medrano to po prostu cyrk. Dla samych cyrkowców to jednak coś znacznie większego i poważniejszego. To jest ich świat, tu pracują, mieszkają, żyją. Cała ekipa to przeszło 40 osób – członkowie rodziny Casartelli oraz pracownicy etatowi. Kontynuują oni tradycję, występują już od lat i trenują kolejne pokolenia, aby dziedzictwo mogło trwać. Wśród cyrkowców jest ok. 20 dzieci, a najmłodsze z nich ma zaledwie 2 lata. Mimo, że nie wszyscy są ze sobą spokrewnieni, czują się jak jedna wielka rodzina, która żyje swoim cyrkowym życiem.
 

(więcej zdjęć TUTAJ)
 
Codzienne życie cyrku jest bardzo uporządkowane. Każdy ma swoje obowiązki i zadania. Osoby odpowiedzialne za opiekę nad zwierzętami pielęgnują swoich podopiecznych, a akrobaci i klauni trenują przed wieczornym występem. Siesta przypadająca na godziny około południowe stanowi czas wolny dla wszystkich i chwilę na słodkie lenistwo. Później zaczynają się przygotowania do pokazu, witanie gości i wieczorne show.
 
 
Cyrkowy zwierzyniec
 
Temat zwierząt w cyrku budzi wiele skrajnych opinii. Wiele osób kojarzy sprawę tak, jak wyglądała ona kiedyś, kiedy jeszcze zwierzęta nie były chronione żadnymi przepisami ani normami. Dziś nie uświadczymy już niedźwiedzi stąpających po rozżarzonych węglach czy pudli skaczących przez płonącą obręcz. Obecne czasy, rosnąca świadomość ludzi, ich wrażliwość oraz prawo wymusiły pozytywne zmiany. W przypadku Cyrku Medrano ta kwestia ma swój indywidualny wymiar.


(więcej zdjęć TUTAJ)
 
Z racji tego, że Cyrk Medrano należy do rodziny, dla której stanowi on dom, miejsce pracy i pasję, zwierzęta nie są tam traktowane jako narzędzia, lecz towarzysze cyrkowego życia, a wręcz przyjaciele. Cyrkowcy spędzają z nimi wiele czasu, są za nie odpowiedzialni, nic więc dziwnego, że przywiązują się do zwierzaków i troszczą o ich zdrowie i komfort. Ostatecznie zwierzęta są bardzo drogie, dlatego pracownicy cyrku nie mogą sobie pozwolić na zaniedbania w tym temacie.
 
W Cyrku Medrano opieka nad zwierzętami spoczywa na barkach 20 osób, które nie mają żadnych innych obowiązków. Mało tego, cyrkowcy mają duże wymagania co do warunków, w jakich zwierzaki są transportowane i trzymane. Nie ma więc mowy o ciasnych klatkach czy łańcuchach, które czasem jeszcze są kojarzone z cyrkiem. Stały dostęp do wody, sprowadzanie dobrej jakości siana czy konieczność podania zwierzętom przynajmniej raz w tygodniu lucerny to podstawa.
 

(więcej zdjęć TUTAJ)
 
Oczywiście stan zwierząt i warunki, w jakich przebywają są kontrolowane przez zewnętrzne służby. Przede wszystkim zwierzęta cyrkowe, podobnie jak te w ZOO, MUSZĄ być urodzone w niewoli. Nie zdarza się więc, by na arenie występowały zwierzęta żyjące kiedyś na wolności. Poza tym cyrk musi otrzymać zgodę na występy od głównego lekarza weterynarii, który akceptuje scenariusz występu. Jeśli cokolwiek wzbudzi jego zastrzeżenia, zgoda nie jest udzielana. Na tydzień przed przyjazdem cyrku, musi dokonać zgłoszenia do powiatowego lekarza weterynarii, by mógł on dokonać kontroli. Taka kontrola wykonywana jest nie rzadziej niż raz na miesiąc.
 
Tresura zwierząt w Cyrku Medrano to długi proces, który oparty jest o indywidualne predyspozycje każdego ze zwierząt. Początkowo bacznie obserwuje się zwierzaka, zwracając uwagę na to, co ono lubi, co sprawia mu przyjemność i co z chęcią powtarza. Następnie treser skupia się na tych popisach i ćwiczy je ze swoim podopiecznym. Zwierzęta nie są więc zmuszane do żadnych nienaturalnych czynności, które sprawiają im ból czy dyskomfort. To tłumaczy dlaczego niektóre cyrkowe sztuczki wykonywane są tylko przez wybrane zwierzęta – tylko te były chętne do trenowania poszczególnych popisów.


(więcej zdjęć TUTAJ)

Obecność zwierząt w cyrku to temat do głośnych protestów niektórych środowisk. Niestety opinie często tworzone są na podstawie domysłów, niesprawdzonych informacji lub (najczęściej) na fundamencie stereotypów i wizji modelu cyrku, z jakim mieliśmy do czynienia lata temu. Oczywiście nie można wypowiedzieć się na temat każdego działającego cyrku w Polsce czy na świecie. Nasza redakcja przekonała się jednak, że zwierzęta cyrku Medrano mają zapewnioną opiekę i wygody na wysokim poziomie. Świadczyć mogą o tym nie tylko pozytywne opinie weterynarzy, fakt, że zwierzęta stale się rozmnażają, ale też ich wygląd i widoczna kondycja.
 
 
Wrocław oczami cyrkowców
 
Cyrkowcy z Cyrku Medrano nie wiedzieli czego mają się spodziewać kiedy kierowali się do Polski. Okazało się jednak, że nasz kraj bardzo przypadł im do gustu. Zachwycił ich również Wrocław, który porównują do innych europejskich miast. Choć nie mają zbyt wiele czasu na zwiedzanie, zobaczyli już Stare Miasto. Ich szczególną uwagę przykuło połączenie starych, zabytkowych kamienic z nowoczesnymi elementami i stylami architektonicznymi. Twierdzą oni, że nie często spotykali się z taką tendencją w odwiedzanych wcześniej miastach, a szkoda, bo odpowiada ich poczuciu estetyki.
 
Włoscy cyrkowcy chwalą również nasze polskie jedzenie. Zdarzało się, że odwiedzając inne państwa rezygnowali z kuchni lokalnej i sami przygotowywali sobie posiłki. We Wrocławiu jednak raczą się naszymi przysmakami.
 
Pozytywne wrażenie wywarli na nich również sami Polacy. Niestety obraz przeciętnego Polaka poza granicami naszego kraju bywa… różny. Wizyta w naszym kraju dała im szansę przekonać się o naszej kulturze, gościnności i przyjaznym nastawieniu.
 
 
Medrano we Wrocławiu
 
Pertraktacje z cyrkowcami trwały 2 lata zanim doszło do podpisania umowy i przyjazdu Medrano do naszego kraju. Nie każdy zdaje sobie sprawę z ogromu przygotowań i warunków jakie trzeba spełnić, by takie przedsięwzięcie mogło się rozpocząć. Uzyskanie wszelkich pozwoleń, dopełnienie formalności, znalezienie odpowiedniego miejsca, przeprowadzenie akcji promocyjnych to jedynie ogólny zarys tematu.
 
Wrocławianie okazali się świetną publicznością. Choć ceny biletów nie należą do najtańszych, ludzie chętnie biorą udział w tym niecodziennym wydarzeniu. Obserwacja cyrkowej trybuny pozwoliła stwierdzić, że jest to rozrywka nie tylko dla rodzin z dziećmi. Do Cyrku Medrano przychodzi również sporo studentów, a nawet emerytów.


(więcej zdjęć TUTAJ)
 
W Internecie można śledzić różnego rodzaju komentarze osób, które odwiedziły Cyrk. Zdecydowana większość dotyczy pozytywnych wrażeń z występów i zadowolenia dzieci. Poza prestiżową nagrodą Złotego Klauna, której laureatem jest Cyrk, stanowią one niepisaną gwarancję wysokiego poziomu sztuki cyrkowej, dobrej zabawy i atmosfery, która jest tak specyficzna dla tego miejsca.
 
Pokazy obywać się będą do niedzieli, 22. czerwca 2014 r. Jest więc jeszcze szansa na udział w przedstawieniu. Nie wiadomo kiedy cyrkowcy powrócą do naszego miasta. Najprędzej wydarzy się to w przyszłym roku, jednak nie jest to nic pewnego.
 
 
 
(więcej zdjęć TUTAJ)
 
 
Adres: ul. Mazowiecka
 
Długość przedstawienia: ok. 2 godz. + 20 min. przerwy
 
Ceny biletów:  
loża – normalny 80zł, ulgowy 40 zł
sektor A – normalny 60 zł, ulgowy 30 zł
sektor B – normalny 40 zł, ulgowy 20 zł
 
Daty i godziny przedstawień:
13.06. - godz. 18.00
14.06. - godz. 14.00 i 17.00
15.06. - godz. 14.00 i 17.00
16.06. - godz. 18.00
17.06. - godz. 18.00
18.06. - godz. 18.00
19.06. - godz. 16.00
20.06. - godz. 18.00
21.06 . - godz. 14.00 i 17.00
22.06. - godz. 14.00 i 17.00