Park Grabiszyński
Park to uniwersalne miejsce, w którym każdy znajdzie dla siebie jakąś atrakcję. Kontakt z naturą, miejsce do zabawy, odskocznia od miejskiego zgiełku – to wszystko, a nawet więcej można znaleźć w Parku Grabiszyńskim, idealnym miejscu na rodzinny spacer.
 
 
Trochę historii
 
Historia Parku Grabiszyńskiego nie należy do najdłuższych. Powstał on na miejscu starego cmentarza grabiszyńskiego, który najprawdopodobniej został zniszczony ok. 20 lat po wojnie. Dowodem na to są ślady po grobowcach, płyty nagrobne, a czasem całe groby rozmieszczone pomiędzy drzewami.
 
Park zyskał swą nazwę 9. października 1993 r. dzięki uchwale Rady Miejskiej Wrocławia. Od tego czasu teren parku pozostaje pod opieką Zarządu Zieleni Miejskiej.
 
 
Obecnie
 
Park ma powierzchnię 48 ha i dzieli się na dwie części:
·         północna – przy Alei Generała Józefa Hallera
·         południowa – nad rzeką Ślęzą.
 
Dla wielu Wrocławian Park Grabiszyński pozostaje ulubionym miejscem rekreacyjnym. Na co dzień możemy tam spotkać spacerowiczów, biegaczy, rowerzystów, miłośników Nordic Walking, rodziny z dziećmi, sportowców oraz właścicieli psów. Okazuje się więc, że jest to miejsce prawdziwie uniwersalne.
 
Nie można jednak powiedzieć o Parku Grabiszyńskim, że jest jak każdy inny park. Jego poszczególne części bardzo się od siebie różnią, a fakt istnienia w tym miejscu cmentarza nadaje mu wyjątkowy klimat. Przechadzając się po tej części parku, która ciągnie się wzdłuż ul. Grabiszyńskiej możemy zauważyć pojedyncze nagrobki wrośnięte pomiędzy drzewa i bluszcz. Nie budzą już grozy, lecz nadają temu miejscu unikalny charakter, wywołują sentymentalny nastrój i intrygują.
 
Istnieje tu nadal kilka zbiorowisk grobów:
·         mały cmentarzyk z grobami dzieci, które zginęły podczas wojny,
·         Cmentarz Żołnierzy Włoskich,
·         Cmentarz Żołnierzy Polskich.
 
Ten ostatni znajduje się na wzniesieniu, które stanowi ciekawy punkt widokowy. Widać z niego przepływającą rzekę Ślęzę, mini pole golfowe, najbliższą okolicę oraz górę Ślęzę. Przy dobrej pogodzie i przejrzystym powietrzu udaje się nawet zobaczyć stamtąd Śnieżkę.
 
Na terenie Parku znajduje się kilka polan rekreacyjnych, na których można oddawać się frajdzie z aktywnego wypoczynku, a także słodkiego lenistwa na kocu czy czytaniu książki. Dla biegaczy przygotowano dobrze oznaczoną trasę, a spacerowicze mają do dyspozycji długie ścieżki ukryte pod gałęziami drzew, które są doskonałym schronieniem przed upalnym słońcem.
 
 
Atrakcje dla dzieci
 
Portale internetowe oraz przewodniki po Wrocławiu opisują znajdującą się w Parku Grabiszyńskim aleję lipową. Jest ona rzeczywiście zachwycająca, jednak nie stanowi największej atrakcji w oczach dziecka. Wyżej w rankingu atrakcji dziecięcych stoją polany rekreacyjne, na których można do woli grać w piłkę czy frisbee, plac zabaw, ścieżka zdrowia oraz siłownia terenowa.
 
Jeśli nasza pociecha uwielbia jazdę na rowerze, Park Grabiszyński będzie stanowić dla niej doskonałe miejsce na przejażdżkę. Alejek jest tam całkiem sporo, a niektóre z nich bardzo szerokie, dzięki czemu maluch nie będzie musiał się ograniczać w temacie swobody jazdy.
 
Nie brakuje tam też prawdziwych ciekawostek, którymi zainteresuje się każdy szkrab. Mowa tu o wielkich głazach, jakie spotkamy w części parku od strony ul. Grabiszyńskiej. Nie do końca wiadomo skąd się tam wzięły. Przypuszcza się, że są to pozostałości po grobowcach z dawnego cmentarza. W tej części parku dość często spotyka się wiewiórki, które są uwielbiane przez najmłodszych spacerowiczów.
 
Największą atrakcją jest chyba tzw. górka żołnierza, na której znajduje się Cmentarz Żołnierzy Polskich oraz górujący nad okolicą pomnik. Choć jest on znany większości Wrocławian, mało kto wie, co on właściwie przedstawia. Te wysokie na 23 m kolumny wg zamysłu autorki symbolizują skrzydła husarskie. Na ich dolnej części znajdują się płaskorzeźby ze scenami z kampanii wrześniowej i ostatnich miesięcy wojny oraz daty 1939 i 1945. Pomnik robi wrażenie, podobnie jak widok na okolicę i niedaleką górę Ślęzę. Jeśli tylko mamy w domu lornetkę warto zabrać ją ze sobą, aby dziecko mogło zrobić z niej użytek. Młodsze dzieci z pewnością zachwycą się samolotami, które zdają się przelatywać tuż nad głowami – sporo tam małych samolotów, a te wielkie, pasażerskie przelatują tamtędy lądując na wrocławskim lotnisku, przez co ich wysokość nad ziemią jest rzeczywiście mała.
 
 
 
 
1.       Cmentarz Żołnierzy Polskich
2.       Cmentarz Żołnierzy Włoskich
3.       Plac zabaw
4.       Siłownia terenowa
5.       Cmentarz dziecięcy
6.       Plac zabaw
7.       Głazy
8.       Plac zabaw