Ciekawe dziecko - Gregory Smith
Dzieci mogą wyróżniać się urodą, osiągami w sporcie lub nauce, jednak gdy 12-latek nominowany jest do Pokojowej Nagrody Nobla można podejrzewać, że jest wyjątkowy. Jego biografia, choć na dzień dzisiejszy krótka, jest imponująca i zwiastująca dalsze sukcesy. Gregory Smith, bo o nim mowa, stanowi kolejne „ciekawe dziecko” w naszej galerii.
 
 
Złote dziecko
 
Informacje na temat Grega Smith, które można znaleźć w Internecie dotyczą głównie jego działalności na rzecz praw dzieci. Tym jednak zajmiemy się później. Najpierw warto opowiedzieć jak to się stało, że Gregory zyskał taki rozgłos i uznanie.
 
Ponoć w wieku 14 miesięcy malutki Gregory potrafił rozwiązywać już proste problemy matematyczne. Co prawda trudno powiedzieć jakie konkretnie (brak szczegółowych informacji), jednak stanowi to zapowiedź kolejnych sukcesów. Gdy chłopiec miał 2 lata umiał już czytać, a nawet zdarzało mu się poprawiać dorosłych, gdy popełniali błędy gramatyczne. Jako pięciolatek tłumaczył kolegom z przedszkola na czym polega fotosynteza, a pomiędzy swoim 6. a 9. rokiem życia ukończył 10 klas szkoły podstawowej i liceum (to ostatnie ukończył z wyróżnieniem). W wieku 10 lat Gregory Smith był już studentem.
 
Jego wielką pasją jest matematyka. Nie traktuje jej jednak jako celu samego w sobie. Wg chłopca jest to raczej środek do celu, narzędzie łączące nauki biologiczne, makro i mikro, chemię i nauki fizyczne. Właśnie dlatego tak się nią pasjonuje i chłonie wszelkie jej zagadnienia. Trzeba przyznać, że samo podejście do tematu robi wrażenie, nie mówiąc już o stopniu zaawansowania jaki osiągnął Greg w tej nauce.
 
Jak łatwo się domyślić, Gregory Smith nie pozostał odludkiem ślęczącym nad książkami, lecz garnął do ludzi, którzy darzyli go sympatią i szacunkiem. Dowodem na to może być liczne członkostwo w przeróżnych stowarzyszeniach:
- MAA (Mathematics Association of America) – członek i prezes
- Pi Mu Epsilon (National Math Honor Fraternity),
- Chi Beta Phi (National Science Honor Fraternity),
- Beta Beta Beta (National Biology Honor Fraternity),
- Phi Alpha Theta (National History Honor Fraternity),
- Phi Beta Kappa (National Academic Honor Fraternity).
 
Na przestrzeni lat angażował się w badania matematyczne i biomedyczne. Pokłady jego wiedzy są ogromne, poziom inteligencji niekwestionowany. Zastanawiające jest więc, w którą stronę podąży chłopiec w dorosłym życiu. Nauka to tylko jedna z możliwości, ponieważ Gregory poświęcił się również niesieniu pomocy.
 
 
W służbie innym
 
Młodziutki Gregory Smith przeznaczył sporo czasu na naukę, jednak nie poświęcił jej swej uwagi w całości. W wieku 12 lat został nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla za działania na rzecz pokoju i praw dzieci. Jako założyciel fundacji International Youth Advocates (Międzynarodowi Młodzi Adwokaci) miał możliwość promować pokój i porozumienie między ludźmi z całego świata. Zadaniem fundacji stało się zbieranie materiałów edukacyjnych, odzieży i zabawek oraz współpraca z organizacjami rządowymi, pozarządowymi i liderami biznesu w celu wzmocnienia i ochrony praw dzieci. Gdy osiągnął wiek 13 lat był już znany jako mówca motywacyjny i uznany adwokat dzieci. Miał okazję odbyć oficjalne spotkanie z Billem Clintonem i Michaiłem Gorbaczowem. Przemawiał również na forum Narodów Zjednoczonych.
 
Mogłoby się wydawać, że takie dokonania są dowodem wielkiej ambicji, chęci niesienia pomocy i samozaparcia. Jednak Gregory na tym nie poprzestał. Objął „stanowisko” rzecznika World Centers of Compassion for Children (Światowe Centra Współczucia dla Dzieci) – organizacji non-profit utworzonej przez laureatkę Pokojowej Nagrody Nobla, Betty Williams. Celem działalności jest stworzenie silnego głosu politycznego w sprawie dzieci z obszarów wojny, głodu oraz społecznych, gospodarczych lub politycznych przewrotów, a także odpowiadanie na ich potrzeby. Ponadto Gregory Smith został ambasadorem Christian Children's Fund (Chrześcijański Fundusz Dzieci), który niesie pomoc dla ok. 2,5 mln dzieci na całym świecie, niezależnie od rasy, religii lub płci.
 
 
 
Gregory urodził się w 1990r., dziś więc jest młodym człowiekiem na początku swego dorosłego życia. To co osiągnął do tej pory dla innych bywa nieosiągalne przez całe życie. Na swoim koncie ma już cztery nominacje do Pokojowej Nagrody Nobla, którą (o ile nie zaprzestanie swych działań) prędzej czy później dostanie. Skąd ta pewność? Jedni wskazaliby Karmę, inni sprawiedliwość… a my zapytamy „Co bardziej zasługuje na uznanie niż walka o dobro dzieci?”.