Mamo! Tato! Zapnij pasy!
„Mamo! Tato! Zapnij pasy!” to ogólnopolska akcja mająca na celu obudzić świadomość rodziców i zachęcić ich do dbania o własne bezpieczeństwo w trakcie jazdy samochodem. Została zapoczątkowana przez Magdę Kogut-Wałęcką, autorkę parentingowego bloga www.szczesliva.pl.
 


Magda przypomina, że bezpieczeństwo powinno być podwójnym priorytetem dla podróżujących rodziców. Zwykle pamiętają oni o bezpieczeństwie swoich dzieci, ale niestety często zdarza im się zapomnieć o ich własnym. A przecież w obliczu poważnego wypadku jadące z nimi dzieci będą miały znacznie mniejsze szanse na wyjście cało z opresji, jeśli coś złego stanie się rodzicom. Kto pomoże maluchowi uwięzionemu w rozbitym samochodzie, jeśli rodzice nie zadbali o własne bezpieczeństwo i nie zapięli pasów przed jazdą? To podobnie jak w przypadku lotu samolotem – załoga przed lotem zawsze informuje,  by w razie zagrożenia maski tlenowe zakładać najpierw sobie a dopiero później dziecku. Wbrew instynktowi, jednak w tym przypadku instynkt nie ma racji. Bez pomocy przytomnego rodzica szanse dziecka na przeżycie skutków rozszczelnienia kabiny czy ewentualnej katastrofy natychmiast maleją. Najlepszą pomoc zapewni siedzący obok sprawny i przytomny  dorosły. Nie różni się to w żaden sposób od konieczności zapewnienia sobie maksimum szans na przeżycie również podczas jazdy samochodem.
 


„Moim marzeniem byłoby przy najbliższej okazji móc obserwować w korku rodziców, którzy dbają na równi o bezpieczeństwo swoje jak i swoich dzieci. Zapinanie pasów zaraz po zajęciu miejsca w pojeździe powinno być takim samym nawykiem jak poranne szczotkowanie zębów czy sięganie po dzwoniący telefon – tłumaczy Magda Kogut-Wałęcka. Rozmawiajmy z naszymi bliskimi. Przypominajmy, że każdy z pasażerów powinien mieć zapięte pasy bez względu na to czy wybiera się na drugi koniec Polski czy po bułki do pobliskiego sklepu.
 


Akcja „Mamo! Tato! Zapnij pasy!” trwa do końca 2014 roku. Szczegóły akcji i plakat do pobrania dostępne są na www.szczesliva.pl. Udostępniajmy ten plakat i dajmy dobry przykład wszystkim rodzicom. ” – apeluje Magda.
 
 

 
Kontakt:
 
Magda Kogut-Wałęcka
e-mail: szczesliva@gmail.com
www: www.szczesliva.pl
FB: https://www.facebook.com/Szczesliva
Tel. 796 836 580