Mamy czas na zdrowie

Pomóżmy mamom zadbać o zdrowie rodziny
 
11 października 2014 roku, hotel Novotel Szczecin Centrum – to właśnie w tym miejscu, podczas Dietetycznych Rewolucji, miała miejsca inauguracja programu MAMY czas na zdrowie, nowej inicjatywy firmy Oleofarm.
 
MAMY czas na zdrowie to akcja, której celem jest zachęcenie mam do wprowadzenia zdrowego stylu życia w swoich rodzinach. Poprzez nasze działania postaramy się pokazać jak ważne jest wykształcenie odpowiednich nawyków żywieniowych, zwłaszcza u dzieci już od pierwszych miesięcy życia. Nie wystarczy bowiem dbać o dietę wyłącznie najmłodszych członków rodziny. To przecież rodzice są dla nich żywieniowym wzorem, dlatego zdrowy styl życia powinien dotyczyć wszystkich domowników.

 
Idea programu
 
Impulsem do stworzenia tej akcji były wnioski z raportów UNICEF i WHO, z których wynika, że polskie dzieci tyją najszybciej w Europie. W ciągu ostatnich 10 lat liczba dzieci z nadwagą podwoiła się. Dotyczy to głównie 11, 13 i 15latków – aż 17% z nich zmaga się z nadwagą. W ostatniej dekadzie urosła też liczba dzieci cierpiących na otyłość. Daje to nam niechlubną 28.pozycję na 29 przebadanych państw. Nie lepiej jest także z uprawianiem sportu. Udział w zajęciach sportowo-rekreacyjnych najczęściej ogranicza się do uczestnictwa w zajęciach wychowania fizycznego, a tylko około 25% dzieci uprawia sport także po szkole. Jednym z powodów jest brak nawyku uprawiania aktywności wspólnie przez całą rodziną.
 
Dlatego chcemy poprawić żywieniowe przyzwyczajenia polskich rodzin, zwiększyć wiedzę z zakresu zdrowego odżywiania oraz zachęcić do aktywnego spędzania czasu wspólnie z rodziną. Jak to zrobić? Naszym pomysłem, który, w co głęboko wierzymy da największą szansę powodzenia, a zarazem wyróżni program na tle podobnych inicjatyw, jest postawienie na zasadę małych kroków. Doskonale wiemy, że obecnie jesteśmy zabiegani, a wprowadzenie nowych nawyków żywieniowych może sprawiać wrażenie zadania czasochłonnego i wymagającego. Dlatego będziemy przekonywać mamy, że wprowadzenie zdrowego stylu życia nie wymaga od razu robienia żywieniowej rewolucji . Zmiany wprowadzone stopniowo, ale skutecznie i na trwałe, pozwolą kształtować odpowiednie, żywieniowe przyzwyczajenia oraz pozytywnie wpływać na naszą kondycję i dobre samopoczucie.

Zdrowego stylu życia będziemy uczyć na 3 sposoby:
 
1) poprzez bezpłatne konsultacje z dietetykiem dla mam uczestniczących w akcji (niektóre z rodzin otrzymają dodatkowo tygodniowe plany żywieniowe, opracowany przez naszych specjalistów)
 
2) poprzez Dietetyczne Rewolucje - warsztaty kulinarno-dietetyczne, czyli praktyczne zajęcia nauki zdrowego gotowania

3) udostępniając bazę ciekawych informacji na temat zdrowego stylu życia, łącznie z filmikami instruktażowymi, które podpowiedzą jak ćwiczyć z dziećmi.

 
Konsultacje dietetyczne odbywają się online, za pośrednictwem strony mamyczasnazdrowie.pl. Wraz z rozwojem programu dołączą do tego także bezpłatne wykłady dietetyczne, organizowane w różnych miastach Polski.
 
Spotkanie z dietetykiem możemy nazwać częścią teoretyczną programu. Zostanie ona uzupełniona o część praktyczną, mianowicie warsztaty, czyli Dietetyczne Rewolucje, które mają mamom pomóc opanować tą teorię także w kuchni. Zgodnie z zasadą małych kroków, naukę zdrowego odżywiania rozpoczynamy od jednego, kluczowego zdaniem dietetyków elementu, jakim w codziennym menu powinno być śniadanie. Zdrowie zaczyna się od śniadania to hasło przewodnie pierwszego cyklu naszych warsztatów kulinarno-dietetycznych, z którymi odwiedzimy największe miasta w Polsce. Pierwszy był Szczecin, a kolejne przystanki to m.in. Wrocław, Katowice, Łódź, Kraków, Gdańsk czy Warszawa. W każdym spotkaniu uczestniczy dietetyk oraz doświadczony szef kuchni, a uczestniczkami są blogerki parentingowe oraz mamy, nie prowadzące blogów.
 
Całość uzupełnia strona mamyczasnazdrowie.pl oraz profil na FB (facebook.pl/mamyczasnazdrowie), gdzie znajdują się zarówno informacje na temat zdrowego odżywiania, jak i filmiki, podpowiadające w jaki sposób ćwiczyć z dziećmi. Zarówno strona, jak i profil wystartowały niespełna dwa tygodnie temu – obie strony są cały czas uzupełniane o nowe materiały i rozwijane.

 
Kim jesteśmy?
 
MAMY czas na zdrowie to program prowadzony przez Oleofarm. Jesteśmy firmą skoncentrowaną na badaniach, produkcji oraz sprzedaży wysokiej jakości suplementów diety, dietetycznych środków specjalnego przeznaczenia medycznego, surowców farmaceutycznych, jak również zdrowej żywności, w tym olejów zimnotłoczonych. Głównym założeniem Oleofarm jest dbałość o zdrowie, odporność i witalność osób w każdym wieku, poprzez oferowanie produktów o najwyższej jakości. Naszym celem jest również edukacja pacjenta, dlatego posiadamy zespół wykwalifikowanych dietetyków, którzy stale prowadzą konsultacje oraz wykłady w całej Polsce. Uczestniczymy w wielu konferencjach medycznych, wydarzeniach wspierających promocję zdrowego stylu życia (współpracujemy m.in. z Fundacją Wybieram Zdrowie i Fundacją RoRo) oraz organizujemy konsultacje i wykłady dietetyczne. W 2011 roku ruszył także program Fabryka Zdrowia, którego celem jest propagowanie prawidłowego sposobu odżywania i wprowadzenia do diety zdrowych tłuszczów, będących źródłem Niezbędnych Nienasyconych Kwasów Tłuszczowych. W ramach programu organizowane są Dietetyczne Rewolucje, a więc warsztaty kulinarne oraz wykłady dietetyczne, w których uczestniczą głównie blogerzy kulinarni.


Redakcja serwisu CZASzDZIEĆMI.PL objęła ten program patronatem medialnym