Jak urozmaicić dziecku Wielkanoc
Oczekiwanie na święta to mieszanka ekscytacji, niecierpliwości i nadziei. Taka mieszanka bywa niestety wybuchowa, dlatego warto przygotować kilka prostych rozwiązań, które skutecznie urozmaicą dziecku okres świąteczny.
 
 
Święta wielkanocne mają to do siebie, że stanowią swego rodzaju symbol zmian. Wypadają w porze wiosennej, kiedy wszystko budzi się do życia, a my odnajdujemy w sobie nowe pokłady energii i chęć do wszelkiego rodzaju metamorfozy. Ta optymistyczna atmosfera udziela się również naszym dzieciom, które niecierpliwie wyczekują kolorowych pisanek, cukrowych baranków i całej masy słodkości, które nierozerwalnie związane są z Wielkanocą.
 
Niestety jeśli rodzice rzucają się w wir wiosennych porządków i świątecznych wypieków pozostawiając swe pociechy same sobie, okres oczekiwania na święta zwykle gdzieś umyka. Wówczas pozostaje nam tylko świąteczne śniadanie, popołudniowy spacer i ewentualne lanie wodą następnego dnia. Można przecież zafundować malcowi więcej atrakcji, które nie pozwolą się nudzić, podkreślą wyjątkowość okresu wielkanocnego i sprawią, że świętowanie nie ograniczy się do siedzenia przy wielkanocnym stole.
 
Pisanki – nic w tym oryginalnego, a jednak zdobienie jajek stanowi jedną z większych atrakcji wielkanocnych. Własnoręcznie wykonane pisanki nie tylko ozdobią stół, ale i staną się prawdziwym powodem do dumy dla dziecka. Wystarczy wybrać odpowiednią metodę zdobienia i zachęcić malca do roboty. Odpowiednią, czyli taką, z którą nasza pociecha nie będzie miała trudności. Najłatwiej jest kupić kolorowe folie termokurczliwe, które nakłada się na jajko i zanurza w gorącej wodzie. Inną z prostszych technik ozdabiania jaj jest obklejenie ich naklejkami. Można też użyć flamastrów/markerów, tasiemek, pieczątek, farbek itp. Wyższą szkołą jazdy może okazać się barwienie jajek w wywarze z cebuli i następne skrobanie wzorów na skorupce.
 
 
Wypieki – dzieci niewątpliwie ucieszą się z wszelkich świątecznych wypieków, jednak nie da się ukryć, że kształtne ciasteczka z kolorową posypka są ciekawsze niż babka piaskowa. Aby je przygotować nie trzeba być wirtuozem w kuchni. Wystarczy przepis na najprostsze ciastka, foremki do wykrawania (najlepiej w kształcie jajka, zajączka lub baranka) i kolorowe posypki lub specjalne flamastry do dekoracji. Jeśli tylko mamy czas, zaprośmy malca do wspólnego pieczenia. Wykrawanie i ozdabianie może okazać się atrakcją, którą będzie wspominać przez długie lata. Efekt z kolei będzie cieszyć nie tylko podniebienie, ale i oczy.
 
 
Rzeżucha – tania, prosta w uprawie, smaczna i zdrowa – czego chcieć więcej? Dla dziecka jednak największa frajda będzie z własnej mocy stwórczej, która to sprawi, że nasionka już po kilku dniach zamienią się w najprawdziwsze roślinki. Wystarczy znaleźć niewielki pojemnik służący za doniczkę i trochę waty. Rzeżucha wzrasta do 12 dni, więc warto zasiać ją odpowiednio wcześniej przed świętami. Jeśli dziecku nie przypadnie do gustu jej smak, zawsze może pełnić funkcję wiosennej ozdoby stołu.
 
 
Szukanie jajek – to zabawa, która cieszy się dużą popularnością na zachodzie. Chodzi o to, że dzieci muszą znaleźć jajka pozostawione w przeróżnych miejscach w mieszkaniu/ogrodzie przez wielkanocnego zajączka. Jajka do znalezienia są umowne. To my decydujemy co to będzie i w jakiej ilości. Mogą to być zwykłe jajeczka-czekoladki w kolorowych sreberkach lub małe pojemniczki w kształcie jajek, w których ukryjemy jednego puzzla. Dziecko musi znaleźć wszystkie jajka, by móc ułożyć puzzle, z których odczyta wskazówkę gdzie zajączek ukrył świąteczne smakołyki (puzzle oczywiście do własnoręcznego wykonania przez rodziców).
 
 
Foremki do jajek – to gadżet, który jest w stanie odmienić każde śniadanie z jajkami w roli głównej. Są bardzo proste w użyciu. Trzeba najpierw ugotować jajko (najlepiej na twardo), a następnie od razu obrać ze skorupki i jeszcze gorące zatrzasnąć w wybranej foremce. Kiedy jajko wystygnie przyjmie kształt foremki. Z uwagi na ryzyko poparzenia lepiej zrobić to samodzielnie, a nie powierzać dziecku.
 
 
Przebranie – być może nie ma to nic wspólnego z tradycją, ale przecież chodzi o dobrą zabawę. Dzieci uwielbiają przebieranki, a święta wielkanocne to bardzo wdzięczny temat przewodni. Najłatwiej będzie przebrać dziecko za zajączka – wystarczy maska, papierowa opaska z uszami na głowę, ogonek z pompona i gotowe. Oczywiście można zaproponować dziecku przeróżne zabawy tematyczne, które staną się swego rodzaju uzasadnieniem przebrania. Przykładowa gra w klasy to naturalne środowisko dla kicającego zajączka. Równie dobrze sprawdzi się skakanie w gumę, a nawet skakanie w workach/poszwie na kołdrę. Jeśli tylko uda nam się zaangażować do zabawy resztę rodziny, nadchodzące święta mogą okazać się niezapomniane.