Piknik pod miastem cz.2
Piknik pod miastem do doskonała forma spędzania wolnego czasu z rodziną i przyjaciółmi. Wspaniałą atrakcją dla dzieci i urozmaiceniem będzie udanie się za miasto pociągiem o czym pisaliśmy w pierwszej części artykułu.
http://czaszdziecmi.pl/advices/polecane/show/554-piknik-pod-miastem-cz-1

Tym razem skupimy się na tym co można robić, gdy już spotkamy się w umówionym miejscu. Przy czym już samo spotkanie kipi od pozytywnych emocji. Można również zabrać ze sobą domowego pupila jeśli taki mieszka pod waszym dachem. Czworonóg będzie zachwycony, a wiadomo, że dzieci i zwierzęta otwarcie pokazują co czują. W takim towarzystwie dorośli też stają się radośniejsi. A o to w tym wszystkim chodzi, o wspólne spędzanie czasu i celebrowanie rodzinnych chwil.

Wybór uroczego miejsca, gdzie można w spokoju piknikować bywa czasem trudny. Głównie z powodu brzydkich przyzwyczajeń części społeczeństwa. Czasem głęboko w lesie można trafić na dzikie wysypisko śmieci. Dlatego watro piknik rozpocząć od spaceru, zwiedzenia okolicy i wybrania miejsca, które będzie wam w pełni odpowiadało. Wszystko zależy od upodobań, czy ma to być wzgórze, z którego rozpościera się ładny widok czy zaciszna polana w lesie a może zagajnik pachnący lasem. Pamiętajcie tylko o zabraniu ze sobą worka na odpadki, żeby nie zostawić po sobie wstydliwych wspomnień.

Po spacerze oczywiście wszyscy marzą, żeby w końcu przysiąść i coś przekąsić. Nasze redakcyjne chłopaki uwielbiają, gdy rozkładamy koc na polanie i wyciągamy smakołyki.  Dodam tylko, że samo  pakowanie kosza z przekąskami budzi wiele emocji wśród dzieci. Może być to okazja do wspólnego gotowania ale można także samemu przygotować ulubione jedzonko i zrobić niespodziankę bliskim. Spodziewajcie się, że zawartość kosza zostanie błyskawicznie zeskanowana przez bystre oczęta i wybiorą najlepsze kąski. Oczywiście w tej kwestii wszystko jest rzeczą gustu i od was zależy czy spakujecie tylko suchy prowiant czy też jakieś dania na ciepło, najważniejsze jest, żeby to było jedzenie, które wam smakuje. Stwórzcie smakowitą biesiadę w swoim najlepszym wydaniu. Dla odrobiny smaczku, dodam, że my uwielbiamy domowe ciasto i dobrą kawę a filiżankę chętnie ustawiamy na obrusiku z mchu. Dzieci natomiast zajadają się kanapkami z jajkiem, pomidorkiem i szczypiorkiem albo w przypadku dłuższych wypraw, wybierają makaron z aromatycznym sosem i rozpływającym się serem. Parmezan warto spakować do osobnego pojemniczka i makaron posypać tuż przed podaniem. Oczywiście dzieci przy takim jedzeniu koncertowo się upaćkają, więc kolejna rada, nie warto urządzać rewii mody w plenerze. Aktualna jest stara prawda o tym, że brudne dziecko to szczęśliwe dziecko. W kwestii ubioru warto natomiast ubrać dzieci na cebulkę i zabrać ze sobą preparat na owady.
Po wyjątkowej i smakowitej uczcie, dzieci zapragną dokończyć dzieła i ubłocić to co nie zostało upaćkane jedzeniem, czyli ruszyć w teren i oglądać, poznawać, dotykać, wąchać i zbierać. Obiekty badawcze ciekawskie z natury dzieciaki i tak znajdą same, ale zachęcam, aby włączyć się tą zieloną lekcję i wspólnie eksplorować okolicę. Nasz chłopaki przy takich okazjach zazwyczaj zabierają ze sobą koszyczki bądź plecaczki i tam gromadzą swoje skarby z wyprawy. Oczywiście zdobycze wracają z nami do domu. Pamiętam jak kiedy musiałam dość długo przekonywać naszego psa, że trzymetrowa gałąź nie jest patyczkiem i nie zabierzemy jej do auta. Podobnie jest z dziećmi, czasem chciałyby zabrać pół lasu ale warto zachować zdrowy rozsądek i wynegocjować wielkość i rodzaj pamiątek.

W drogę powrotną ruszamy już wszyscy samochodem. Dzieci zazwyczaj są zmęczone i szybko zasypiają. Po tak emocjonującym dniu powrót do domu oczywiście przyjmowany jest z ukojeniem i po kolacji oraz kąpieli dzieci chętnie wskakują do łóżek, gdzie wspominają przeżycia z wyprawy. Ciekawym pomysłem jest kolekcjonowanie skarbów w pudełku na przykład po butach. Można je wcześniej ozdobić w oryginalny sposób co również jest doskonałą okazją do spędzenia czasu z dziećmi. Pudełko ze skarbami przydaje się szczególnie w jesienne i zimowe wieczory, gdy można snuć długie opowieści o tym jak fantastycznie było podczas pikniku pod miastem.

W kolejnych artykułach będziemy przybliżać miejsca przyjazne rodzinom a w kalendarzu imprez znajdą się wydarzenia i atrakcje dla dzieci we Wrocławiu oraz w regionie Dolnego Śląska.