Nie-zwykłe spotkaniaKształtowanie pozytywnych postaw społecznych i przełamywanie stereotypów to szczytne działania, które bez wątpienia zasługują na uwagę i wsparcie. Takiego właśnie zadania podjęła się Fundacja VERBA, a realizuje je za pomocą specjalnej książeczki dla dzieci.


"Leon i jego nie-zwykłe spotkania" to lekka i zabawna opowieść o tym, jak bardzo liczy się osobowość, a nie wygląd zewnętrzny. Tytułowym bohaterem opowiadań jest Leon – wesoły, otwarty i odważny chłopiec, który uwielbia przygody. Lubi się śmiać i rozwiązywać zagadki. Ma ważną cechę: chce pomagać innym. To czyni go kimś wyjątkowym. Najbliższymi przyjaciółmi Leona są Maks i Lenka. Lena to zaradna, rozważna i mądra dziewczynka, zawsze służąca cenną radą. Maks to typ niesfornego gaduły. Ten chłopiec, z pozoru wyglądający na rozrabiakę, ma wielkie serce i dużo wrażliwości. Leon, Maks i Lenka w czasie wspólnych przygód przeżyją dużo nie-zwykłych spotkań i pokażą nam, że świat jest pełen wyjątkowych ludzi.
 
W pierwszej z bajek – zatytułowanej Wyprawa na zamek – dzieci wraz z Filipem, który porusza się na wózku inwalidzkim, udadzą się do zamku w poszukiwaniu tajemniczego skarbu…
 
 
 
W tym przypadku nie chodzi o tworzenie książek o osobach niepełnosprawnych lub tylko dla osób niepełnosprawnych. Tematyka opowiadania nie jest zdominowana przez problemy zdrowotne. Brak w niej podziału na bohaterów zdrowych i mniej sprawnych, gdyż podkreśla to różnice, zamiast je zwalczać. Proponujemy bajki, w których bohaterami są DZIECI pragnące wspólnej zabawy, bez względu na swoją sytuację zdrowotną. Nasze bajki są kwintesencją tego, jak rozumiemy prawdziwą integrację – bo dla nas integracja to emocje i chwile przeżyte razem, bez względu na nasz wygląd zewnętrzny; to wspólne podejmowanie wyzwań i realizacja celów, pozwalająca zapomnieć o ograniczeniach zdrowotnych; to nauka pomagania sobie nawzajem oraz wspierania się w codziennych okolicznościach.


DO KOGO ADRESOWANA JEST BAJKA?
 
  • Do dzieci zdrowych – żeby poznawały świat
Maluch uczy się od najmłodszych lat i wszystko wokół wzbudza jego zainteresowanie. Nie sposób więc uniknąć tematów związanych z niepełnosprawnością. Dziecko coraz częściej będzie się z nią spotykało w swoim codziennym życiu: na spacerze, na zakupach, w szkole czy na wakacjach. Wydawane przez nas książki mają uczyć, że każdy, bez względu na swoją sytuację zdrowotną, może być wartościowym przyjacielem i kompanem do zabawy. Budujemy szacunek, zrozumienie oraz wrażliwość społeczną.
 
  • Do dzieci z problemami zdrowotnymi – żeby zyskały poczucie przynależności
Chcemy, aby dzieci zmagające się z problemami zdrowotnymi zyskały wiarę w siebie, odważnie patrzyły na świat, czuły się osobami wartościowymi i akceptowanymi w społeczeństwie. Pragniemy, aby odnalazły się w roli naszego bohatera i podobnie jak on z radością odkrywały świat.
 
  • Do rodziców – żeby pomogli dzieciom zrozumieć świat
Nasze książki uczą, że ludzie są różni, ale równocześnie wyjątkowi. Rodzice nie zawsze wiedzą, jak zareagować, gdy ich pociecha zbyt mocno okazuje zaciekawienie wobec osoby z niepełnosprawnością. Nie wiedzą również, jak uświadamiać i edukować, by dziecko w naturalny sposób przyzwyczajało się do życia, kontaktu i funkcjonowania z takimi osobami. Chcemy ich wesprzeć w tym zakresie, przekazać im niezbędne narzędzia i tym samym przyczynić się do wzrostu świadomości społecznej.
 
  • Do tych wszystkich, którzy chcą mieć swój wkład w ten niezwykły projekt
 

 
Fundacja przygotowała również pakiet materiałów dodatkowych dla rodziców i wychowawców, zawierający m.in. kolorowanki, propozycje gier i zabaw nawiązujących do książki oraz przewodnik dla rodziców ze wskazówkami jak rozmawiać z dzieckiem o niepełnosprawności. Wszystkie materiały dostępne są na stronie internetowej Fundacji.


Cały dochód ze sprzedaży książek, dotacji i darowizn przeznaczony jest na program bezpłatnej dystrybucji bajek w przedszkolach, szkołach, szpitalach, domach dziecka, domach kultury, bibliotekach i miejscach zabaw maluchów.