W służbie bezpieczeństwa
Codzienność stwarza wiele sytuacji, które są potencjalnym zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia dzieci. Jako rodzice wciąż przestrzegamy je przed skutkami niewłaściwych zachowań, jednak nie mamy pewności czy prawione przez nas morały odnoszą skutek. Studio Nagrań Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej postanowiło ująć ten temat w oryginalnej – muzycznej formie.
 
 
Zagrożenia
 
Bez względu na wiek dziecka, jest ono narażone na wiele niebezpieczeństw, których nie zawsze jest świadome. Czają się one w domu i na podwórku, wśród znajomych, a także obcych osób. Ważne jest więc, by nasza pociecha wiedziała jakie zachowania (jej oraz innych) są pożądane, a jakie mogą spowodować poważne kłopoty. To właśnie stopień świadomości malca staje się kluczową sprawą w kwestii rozwiązania problemu. Im więcej rozmawia się z dzieckiem o zagrożeniach i właściwej reakcji na poszczególne zdarzenia, ma ono większą szansę na wyjście z opresji.
 
Niestety mimo dobrych chęci rodziców, pogadanek przedszkolnych i szkolnych, filmów edukacyjnych i spotkań z przedstawicielami różnych profesji, dzieci nie przykładają wagi do prawionych im morałów. Z jednej strony często powtarzana przestroga zapada w pamięć, z drugiej jednak męczy i nuży. Być może właśnie dlatego tak często słyszy się o przykrych skutkach nierozważnego zachowania dzieci i młodzieży, zwłaszcza w wakacje. Nie jest to jednak problem typowo wakacyjny. Dzieci narażone są na różne niebezpieczeństwa przez cały rok, o czym przypominają nam kolejne doniesienia z „miejsc tragedii” – dzikiego lodowiska, niestrzeżonego kąpieliska, z nawet przydomowego podwórka.
 
Zarówno rodzice, jak i opiekunowie (nauczyciele, trenerzy, najbliższa rodzina) musimy stale czuwać nad bezpieczeństwem najmłodszych oraz stale tłumaczyć i przypominać im o konieczności zachowania rozwagi. Kluczem do sukcesu jest dobór takiej metody przekazania konkretnej treści, aby była ona adekwatna do wieku i percepcji dziecka. Na szczęście nie pozostajemy z tym wyzwaniem sami. Studio Nagrań Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej przeprowadziło niecodzienny projekt – wydało płytę z piosenkami dla dzieci, śpiewanymi przez dzieci, o dzieciach i … niebezpieczeństwach, których należy unikać.
 
 
„Bezpieczne piosenki”
 
Tytuł płyty „Bezpieczne piosenki” wiele zdradza, jednak dopiero po wysłuchaniu wszystkich dwunastu utworów możemy przekonać się o jej sile i wyjątkowości. Piosenki poruszają wiele tematów, obejmując szerokie spektrum zagrożeń, na jakie narażone są dzieci w różnym wieku:
 • papierosy,
 • jazda autostopem,
 • zabawa nad wodą,
 • ogień,
 • korzystanie z Internetu,
 • zabawa na lodzie,
 • prąd elektryczny,
 • zwierzęta,
 • obcy ludzie,
 • hałas,
 • alkohol,
 • narkotyki.
 
Wszystko ujęte jest w formie ciekawych opowieści, które prezentują każde z zagadnień wraz ze skutkami i morałem. Fakt, że wszystkie piosenki śpiewane są przez dzieci, stanowi niezaprzeczalny atut. Po pierwsze jest to wyraz tego, że projekt powstawał nie tylko z myślą o najmłodszych, ale i z ich czynnym udziałem. Po drugie historie opowiadane przez dzieci stają się bardziej wiarygodne dla rówieśników i nie noszą znamion kolejnej nudnej pogadanki, która „jednym uchem wlatuje, a drugim wylatuje”.
 
Muzyka i tekst są w pełni autorskie, stworzone na potrzeby płyty „Bezpieczne piosenki”. Powiedzieć o nich, że są przyjemne i łatwo wpadające w ucho, to mało. Piosenki różnią się od siebie stylem i rytmiką, dzięki czemu płyta jest zróżnicowana, a przez to ciekawa. Dodatkową wartość stanowi fakt, że każdy z utworów został poddany szczegółowej analizie przez pedagogów, psychologów dziecięcych oraz wychowawców świetlic i środowiskowych domów dziecka. Wydana przez nich pozytywna opinia dla wielu jest gwarancją merytorycznej wartości.
 
Jako redakcja serwisu CZASzDZIEĆMI.PL, ale i rodzice dzieci w różnym wieku, w pełni popieramy projekt, który w tak ciekawy sposób uskutecznia szczerzenie świadomości o wszelkich zagrożeniach wśród najmłodszych. Płyta „Bezpieczne piosenki” to pozycja, którą bez wahania można polecić, ale i słuchać z niekłamaną przyjemnością. Jest ona już dostępna  w sklepach muzycznych, ale również na stronie www.bezpiecznepiosenki.pl, gdzie można znaleźć wszelkie informacje na temat płyty i wykonawców oraz teksty piosenek.