Zaginiony Świat Koni
Książki dla dzieci i młodzieży zwykle opisują barwne postaci i wydarzenia. Gama kolorów nie może obejść się bez bieli symbolizującej dobro i czerni właściwej dla zła. Jednak zdarza się, że najważniejsze jest to co pośrodku, czyli szarość, która okazała się być kluczowa w opowieści o „Zaginionym Świecie Koni”.
 
Książka o koniach zdaje się być skazana na sukces, zwłaszcza jeśli dedykowana jest nastoletnim dziewczynkom. Jednak w tym przypadku autorowi chodziło o coś innego kiedy pisał pierwsze słowa swej opowieści. O „Zaginionym Świecie Koni” można powiedzieć, że to książka z gatunku fantasy, że jest świetna na prezent, że na pewno przypadnie do gustu każdemu miłośnikowi koni. Okazuje się jednak, że jest to książka będąca efektem dziecięcej pasji wspieranej przez rodziców.
 
Wszystko zaczęło się od tego, że córka Tomka Jarosza już jako dziecko pokochała konie. Każdą wolną chwilę spędzała w stadninie, gdzie rodziła się przyjaźń pomiędzy nią a zwierzętami. Jej ojciec postanowił zaangażować się w pasję córki i zaczął wraz z nią marzyć, zmyślać i fantazjować. Owocem tej zabawy była opowieść o magicznych koniach, do której dziewczynka tworzyła ilustracje. Po pewnym czasie ich historia była tak rozbudowana, że pojawił się pomysł, aby wydać ją w postaci książki. Dziś możemy wziąć ją do ręki i poznać losy świata stworzonego przez ojca i córkę.
 


 
 
Książka pt. „Zaginiony Świat Koni” to fantastyczna opowieść o walce dobra ze złem. Nie można jej jednak uznać za typową. Okazuje się, że pozytywni bohaterowie są zbyt dobrzy, nie znają wojny i w związku z tym nie mogą się bronić. Potrzebują więc pomocy kogoś o dobrym sercu i zdolnego do walki. Wybór pada na nastoletnią ziemiankę o imieniu Milena. Dziewczyna zostaje wciągnięta w sprawy kosmicznych istot – koni z planety Ermir, które stoją u progu zagłady swojego gatunku, a tym samym całego dobra we wszechświecie. Zagrażają im Kraci, których siłą napędową jest nienawiść, agresja i wszelkie negatywne uczucia. Milena oczywiście zgadza się pomóc Ermirom, jednak początkowo nie zdaje sobie sprawy jak wielkie brzemię będzie musiała dźwignąć. Gra jest jednak warta największego wysiłku, ponieważ planeta koni okazuje się być cudownym miejscem, idyllą, istnym rajem.
 
Akcja książki rozgrywa się w różnych miejscach na Ziemi i poza nią, jednak wszystko zaczyna się we Wrocławiu. Historia rozkręca się powoli, może nawet zbyt wolno, aby w końcu odkryć przed czytelnikiem swą magię. Autor prezentuje nam odległy świat stworzony przez niezwykle mądre i dobre istoty, który ma swą historię, swe tajemnice i problemy. Choć na pozór wszystko wydaje się jasne, kolejne rozdziały są dowodem na to, że opowieść jest złożona, dużą rolę odgrywa w niej przeszłość, a konsekwencje okazały się być zupełnie nieprzewidziane.
 
„Zaginiony Świat Koni” to książka stworzona dla nastolatek. Konie, współczesne czasy połączone ze światem marzeń i niezwykła przygoda składają się w całość, która zachwyca, inspiruje i zachęca do tego by marzyć. Może nawet pozwala odzyskać wiarę w czystość uczyć i moc dobra… o tym musicie przekonać się sami.
 
 
 
Autor: Tomasz Jarosz
Stron: 338
Format: 121x195
ISBN: 978-83-7942-111-4
Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
Wydawca: Novae Res
Cena: 28 zł