Lassie, wróć!
Lassie, wróć!
 
Co nowego można powiedzieć o książce, która już od wielu lat szczyci się mianem bestsellera i znana jest niemal wszędzie? Pewnie niewiele, co nie znaczy, że temat pozostaje „martwy”. Historia Lassie będzie ożywać na nowo za każdym razem, gdy jakieś dziecko zechce jej wysłuchać, o czym i my się przekonaliśmy.
 
 
Inspiracje
 
Napisanie książki, która w bardzo szybkim tempie zyskuje uznanie, a po latach uważana jest za dzieło kultowe jest nie lada wyzwaniem. Jednak warto zastanowić się jak do tego dochodzi. Czy autor książki Lassie, wróć!, Eric Knight kierował się głównie chęcią odniesienia sukcesu? Okazuje się, że książka była po części odbiciem jego życia, pragnień i marzeń.
 
Eric Knight urodził się 10 kwietnia 1897 w Yorkshire, w Anglii, czyli tam gdzie mieszkała rodzina Carraclough, do której należała Lassie. Ponoć w jego rodzinnych stronach opowieści o powracających do domu psach były dość popularne. Jak można się domyślić, Eric Knight był posiadaczem długowłosego owczarka szkockiego. Była to suczka o imieniu Toots.
 


 
 
Piesek pojawił się w domu Eric’a jako prezent dla jego żony. Jednak nie tylko ten psiak stanowił inspirację. Można znaleźć informacje mówiące o tym, że Knight pozostawał pod wpływem opowiadania Elizabeth Gaskell pt. Half-brothers, w którym jednym z bohaterów jest pies o imieniu Lassie.
 
Wszystko jednak sprowadza się do tego, że Eric Knight zawsze chciał napisać wielką powieść amerykańską. Jego przyjaźń z Toots oraz patriotyzm wraz z zamiłowaniem do rodzinnych stron zaowocowały opowiadaniem o losach psa Lassie publikowanym w 1938 r. w gazecie Saturday Evening Post. Zdobyło ono taką popularność, że autor zdecydował się wydać dwa lata później powieści pt. Lassie, wróć!
 
Ponadczasowa opowieść
 
Opowieść o psie Lassie znają wszyscy. Nawet jeśli znajdziemy kogoś, kto nie czytał książki, ani nie oglądał filmu i tak zna główny motyw tej historii. Powieść można uznać za kultową, natomiast imię Lassie stało się niemal synonimem wierności i oddania. To pewien symbol, który jest już doskonale zakorzeniony w naszej popkulturze.
 
Co jednak sprawiło, że dzieło Knight’a jest takie wyjątkowe? Przede wszystkim to ciekawa opowieść traktująca o wyższych wartościach, a na dodatek z happy-end’em. Główny bohater – pies, zdaje się być odbiciem marzeń większości dzieci. Niemal wszystkie maluchy chciałyby mieć psiaka, który kochałby je tak jak Lassie, był wierny i opiekuńczy jak ona. Warto wspomnieć też o walorach wychowawczych książki. Przedstawia ona bowiem ogromną wartość jaką jest przyjaźń i ukazuje jej moc. Zdawać by się mogło, że w dzisiejszych czasach szczególnie trzeba pielęgnować podobne relacje, tym bardziej książka jest godna polecenia dzieciom. Oczywiście pozytywnych aspektów jest więcej – przewaga uczuć względem pieniędzy, cierpliwość, uczciwość, wytrwałość, współczucie czy troska. To wszystko co jest mile widziane w książce dla dzieci i młodzieży.
 
Kiedy przegląda się opinie, jakie na temat książki wyrażają internauci na przeróżnych stronach www, można przeczytać o uronionych nad powieścią łzach, wzruszeniach i przyjemności czerpanej z czytania kolejnych rozdziałów. Wiele osób określa książkę Lassie, wróć! mianem swej ulubionej. Niektórzy przyznają, że przeczytali ją kilkukrotnie i deklarują, że jeszcze nie raz do niej wrócą. Nie dziwi zatem, że historia dzielnego owczarka przedstawiana była w formie filmów (najsłynniejszy z Elizabeth Taylor), słuchowisk radiowych, bajek dla dzieci, seriali.
 
 
Do naszej redakcji trafiła książka od Społecznego Instytutu Wydawniczego Znak. Trzeba przyznać, że wydanie przyciąga wzrok. Jasna okładka z Joe Carraclough i Lassie w intensywnych barwach jest przyjemna dla oka. Niewielki format i lekkość książki sprawia, że wygodnie trzyma się ją w ręku, a kolejne strony pokonuje się w niesamowitym tempie. Wydawnictwo wyposażyło książkę we wszytą zakładkę, która – musimy to przyznać – bardzo się przydała. Krótkie rozdziały decydują o tym, że książka idealnie nadaje się nawet dla młodszych dzieci, które zwykle mają trudność ze skupieniem uwagi na dłuższy czas.
 
Na temat treści nie możemy powiedzieć nic nowego. Jeśli chodzi o publikację Znaku – ładna, lekka i praktyczna, więc śmiało polecamy… choć  szczerze mówiąc, to klasyczne dzieło nie potrzebuje polecenia J
 
Autor: Eric Knight
Tłumaczenie: Zbigniew Batko
Stron: 336
Format:  180x130
ISBN: 9788324029624
Oprawa: Twarda
Wydawca: Znak emotikon
Cena: 34,90 zł