Bolek i Lolek. Genialni detektywi
Jeśli chcielibyśmy znaleźć historie, które zainteresują młode oraz to nieco starsze pokolenie, przygody Bolka i Lolka mogą uchodzić za swego rodzaju pewnik. Do naszej redakcji trafiła książka, z której dowiedzieliśmy się jak chłopcy poradzili sobie w roli detektywów. Oto kilka słów recenzji.
 
 
 
Dokonania dwójki niesfornych braci bawią dziś tak samo jak 20 czy 30 lat temu. Książka Marcina Wichy jest tego doskonałym przykładem. Wszystko zaczyna się od tego, że chłopcy zostali wydaleni z obozu letniego. Dlaczego? „Bolek i Lolek bardzo prosili, żeby nie pisać w książce co takiego przeskrobali”. No cóż, wiemy jednak co było dalej – wylądowali oni na wakacjach u cioci Ali, gdzie po dość krótkim czasie założyli biuro śledcze. O tym co nastąpiło potem najlepiej przekonać się samemu. Spodziewać się można nie lada przygody, zagadki, podejrzanych postaci i przyjaciół, na których można liczyć. Jednym słowem – emocje i dobra zabawa gwarantowane.
 
Wyjątkowość tej publikacji nie ogranicza się jednak do „użycia” sławnych postaci. Imię Bolka i Lolka to niewątpliwy wabik na czytelników, którzy nie będą w tym przypadku rozczarowani. Książka napisana jest w taki sposób, że przypadnie do gustu nie tylko wieloletnim miłośnikom przygód Bolka i Lolka, ale również małym urwisom, którzy dopiero poznają chłopców. Opowiadanie składające się z 28 odcinków pełne jest humoru, a autor zręcznie operuje językiem w taki sposób, by w odpowiednim miejscu zaciekawić, wzbudzić podejrzenie oraz napięcie. Każdy odcinek jest dość krótki (dzięki czemu książka okazuje się być odpowiednia nawet dla czterolatka), zakończony zapowiedzią następnego. Ilustracje wykonane przez Małgorzatę Gralewicz pojawiają się co kilka stron prezentując podobizny chłopców oraz innych bohaterów książki. Odpowiadają one formie ilustracji i sposobie przedstawienia chłopców, do którego jesteśmy przyzwyczajeni – nieskomplikowane kontury, żywe kolory, wyraźna kreska obrysu postaci.
 
Książka o genialnych detektywach nie ogranicza się jednak do samej treści. 20 ostatnich stron przeznaczono na najprawdziwszy „Poradnik detektywa”. Dzięki niemu mali i duzi wielbiciele zagadek:
* poznają instrukcję wykonania legitymacji detektywa, 
* wyruszą na akcję ratunkową,
* znajdą się na tropie skarbu,
* dowiedzą się czym jest (i jak się wykonuje) portret pamięciowy,
i wiele innych atrakcji.
 
Detektywistyczne zmagania Bolka i Lolka to pozycja, którą śmiało można polecić. Przez naszą redakcję (w towarzystwie redakcyjnych maluchów) została wręcz pochłonięta, co pozwala nam wierzyć, że zyska uznanie o wiele szerszej rzeszy czytelników.
 

 
 

Autor: Marcin Wicha
Stron: 224
Format:  144x205
ISBN: 978-83-240-2960-0
Oprawa: Twarda
Wydawca: Znak emotikon
Cena: 34,90 zł