Nauka pływania
Człowiek pływał od samego początku, ta umiejętność dawała mu przewagę na lądzie i nie ograniczała go geograficznie, wraz z postępem cywilizacji wykształciły się style pływackie, do dziś uznawane za najbardziej efektywne sposoby przemieszczania się w wodzie. Ale czy tylko o przemieszczanie się w wodzie chodzi? Czym w istocie jest umiejętność pływania?

Zasadniczo to zdolność do pokonywania oporów wody w zupełnie innym położeniu ciała i zupełnie innej sytuacji fizycznej niż ta do której przyzwyczailiśmy się na lądzie. Takowe pokonywanie oporów w sposób doskonały wpływa na rozwój wszystkich układów ciała i sprzyja harmonijnemu kształtowaniu się sylwetki. Naukę pływania rozpocząć można już od wczesnego dzieciństwa. Adaptacja do wody na etapie niemowlęcia jest jak najbardziej wskazana. Nie należy obawiać się wody w oczach i uszach, bo nasz organizm adoptuje się do nowych sytuacji i doskonale hartuje na nowe okoliczności.

Po etapie oswojenia z wodą nadchodzi czas na pływanie elementarne (użytkowe, dające poczucie bezpieczeństwa w nowym środowisku), najlepszy wiek na taką zabawę to okres od 3 do 6 roku życia. Następnie nadchodzi czas na nauczanie technik pływackich. Ta sytuacja jest nierozerwalnie związana z dojrzałością motoryczną organizmu i wymaga pewnych zdolności koordynacyjnych, toteż najlepszy wiek do nauczania technik pływania przypada na okres pomiędzy 7 a 9 rokiem życia.  Od tego momentu mówimy już o nauce i doskonaleniu technik pływackich.

Z roku na roku wzrasta procent dzieciaków cierpiących na liczne schorzenia wynikające ze złych nawyków – zaczynając od nieprawidłowości kostnych aż po otyłość dziecięcą, która powoli staje się plagą najmłodszego pokolenia Polaków. Warto więc już dziś przyjrzeć się ofercie dostępnych we Wrocławiu zajęć sportowych.

Pływanie to najlepszy sport dla dzieciaków – mówi Krystian Młyński, instruktor pływania z wrocławskiego Aquaparku – nie obciąża kręgosłupa, równomiernie rozwija wszystkie partie mięśniowe i znakomicie wpływa na kondycję psychofizyczną. Przygodę z wodą zacząć można właściwie w każdym momencie. W Aquaparku zajęcia prowadzone są dla dzieci już od 4 miesiąca życia. Z kursów najczęściej jednak korzystają dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, a więc w okresie kluczowym dla wykształcenia się prawidłowych nawyków. W tej chwili uczymy pływać ok. 1.500 dzieciaków tygodniowo – dodaje Młyński. – Śmiem twierdzić, że tak wielka liczba młodych ludzi uczących się właściwych wzorców pływackich zmieni w przyszłości choć trochę ponure statystyki dotyczące niskiej kultury sportowej kolejnego pokolenia wrocławian.

W pływaniu oczywiście nie ma mowy o górnej granicy wieku to sport absolutnie dla wszystkich.

• Co jest potrzebne na basenie? Na pewno strój kąpielowy lub kąpielówki, ręcznik i zdecydowanie przydają się okularki pływackie oraz klapki. Na początek to zdecydowanie wystarcza.

• Jak często korzystać z basenu? Jak najczęściej! Dotyczy to również zajęć, które są organizowane raz w tygodniu. Dzieciaki fantastycznie bawią się w wodzie dzięki nowo nabytym umiejętnościom. Dzięki temu wizyty na basenie kilka razy w tygodniu, zwłaszcza w czasie gorszej pogody są na wagę złota.

Na koniec jeszcze jedna bardzo ważna sprawa. Umiejętność pływania niejednokrotnie decyduje o naszym życiu. Z punktu widzenia bezpiecznego wypoczynku nad wodą, czy przyszłości naszych dzieci jest ona umiejętnością niezbędną.

Ruszajmy zatem na basen i niech okres jesienno-zimowy będzie czasem wspaniałej przygody z wodą.   

Informację o zapisach na zajęcia dla dzieci w różnym wieku znaleźć można na tutaj - http://www.aquapark.wroc.pl/nauka-i-rekreacja

Autorem artykułu jest