Wręczanie/przyjmowanie prezentów
O tym, że dawanie prezentów bywa tak samo przyjemne jak ich przyjmowanie wie każdy dorosły. Z dziećmi bywa różnie, dlatego warto odkryć przed nimi zasady wręczania i przyjmowania podarków. Ta sztuka przyda się przecież przez cały rok, nie tylko w święta. 
 
 
Gdy ofiarujemy
 
Przede wszystkim należy uzmysłowić dziecku czym właściwie jest prezent. Oczywiście w zależności od okazji może on pełnić różne funkcje, jednak z reguły stanowi pewną formę pomocy lub jest symbolem sympatii/przyjaźni/miłości. Sprawa zatem jest całkiem poważna, więc należy się do niej dobrze przygotować, co w tym przypadku oznacza planowanie z wyprzedzeniem.
 
Często wybór prezentu nie jest łatwy. Warto więc przeprowadzić coś w rodzaju małego śledztwa – zorientować się co lubi osoba, którą chcemy obdarować, czy coś kolekcjonuje, ale również czy przypadkiem nie posiada już czegoś co uznaliśmy za świetny prezent. Jeśli same obserwacje nie dostarczą nam niezbędnych informacji, można spróbować DYSKRETNIE wypytać samego zainteresowanego.
 
Następnym krokiem jest kupno lub wykonanie prezentu. Jeśli decydujemy się na pierwszą ewentualność, wówczas warto zwrócić uwagę dziecka na fakt, że prezent nie musi być drogi, żeby był trafiony. Cena nie gra tutaj żadnej roli i nie zagwarantuje nam zadowolenia osoby, którą obdarowaliśmy. Czasem zdarza się nawet tak, że wartość prezentu powoduje, że ktoś może poczuć się niezręcznie. Ważne jest, by podarek był odpowiedzią na gusta i upodobania osoby, której go wręczymy.
 
Prezentu jednak nie trzeba kupować, można go zrobić własnoręcznie. Jego wartość jest wówczas o wiele większa, gdyż podarek jest unikalny, stworzony z myślą o konkretnej osobie, tylko i wyłącznie dla niej. Dobrze, jeśli dziecko zdoła zrozumieć sens tej wartości. Na pewno będzie marudzić, że namalowana przez nie laurka nie wyszła mu ładnie, a inne rękodzieło jest krzywe i niedoskonałe. No cóż, właśnie takie powinno być. Jeśli malec nie będzie chciał uwierzyć, możemy pokazać mu kilka dzieł Picassa. Prawda jest taka, że własnoręcznie wykonany prezent to nie tylko efekt końcowy, ale fakt, że poświęciło się czas i energię na jego przygotowanie. To właśnie cieszy najbardziej.
 
Kiedy już uporamy się z zakupem/wykonaniem prezentu, należy pomyśleć o jego zapakowaniu. To bardzo istotna kwestia, która decyduje o ogólnym wrażeniu. Najłatwiej jest włożyć go do papierowej torebki, jednak prawda jest taka, że największą przyjemność sprawia rozdzieranie papieru prezentowego. Zapakowanie podarku może stanowić dla dziecka wyzwanie, dlatego należy służyć mu w tym temacie pomocą, a do dyspozycji dać papier, wstążki, kokardki i taśmę klejącą. UWAGA - przed zapakowaniem należy się upewnić, że na prezencie nie ma ceny. Na koniec warto dołączyć do prezentu bilecik z dedykacją lub nawet krótkim wierszykiem czy rymowanką.
 
Choć dla dziecka może liczyć się jedynie moment wręczenia prezentu, warto zwrócić jego uwagę, iż powinno nadać się sprawie odpowiednią oprawę. Jeśli zależy nam na miłej atmosferze, podarek powinien być ofiarowany w spokojnej chwili, kiedy obdarowana osoba będzie miała czas aby go otworzyć i pooglądać. Nie wręczajmy więc prezentu w pospiechu, na chwile przed wyjściem z domu lub kiedy wszyscy są zajęci.
 
 
Gdy przyjmujemy
 
Dziecięca radość spowodowana otrzymaniem prezentu jest bardzo silna i sprawia, że malec zapomina o całym świecie. Nie pozostaje nam nic innego, jak cieszyć się jego szczęściem. Jednak kiedy emocje już opadną, nasza pociecha powinna wykazać się znajomością zasad przyjmowania prezentów.
 
Przede wszystkim trzeba za niego podziękować. Dziękuje się nie tylko za konkretną rzecz, ale również za pamięć, intencje i czas jaki ktoś poświęcił, aby prezent trafił w ręce dziecka. Jeśli maluch będzie angażowany w przygotowanie podarków dla innych, będzie doskonale wiedział ile pracy i zaangażowania wymaga cała sprawa.
 
Drugą obowiązującą zasadą jest rozpakowanie prezentu przy ofiarodawcy. Dzięki temu będzie mógł on cieszyć się zaskoczeniem i radością na twarzy obdarowanego. Czasem prezent wymaga komentarza (wyjaśnienia czym właściwie jest, do czego służy, skąd pochodzi, jakie jest jego niestandardowe zastosowanie), który powinien paść właśnie w tej chwili.
 
Ważne jest, aby okazać wdzięczność za prezent nawet w przypadku, kiedy nie przypadł nam do gustu. Dla dziecka może być to trudne zadanie, jednak warto uzmysłowić mu, że okazanie rozczarowania sprawi przykrość ofiarodawcy, który przecież chciał sprawić swym podarkiem przyjemność. Co prawda takiej wyrozumiałości można się spodziewać raczej od starszych dzieci, jednak maluchy również powinny wiedzieć o tej zasadzie.
 
Warto odwdzięczyć się za prezent. Nie chodzi jednak o to, by następnego dnia pędzić do ofiarodawcy, by podarować mu coś podobnego. Lepiej poczęstować go pyszną herbatą lub domowym ciastem. Przyjemną formą odwdzięczenia się jest również wyrecytowanie wierszyka, zaśpiewanie piosenki (opcja dla przedszkolaków) lub po prostu szeroki uśmiech na twarzy.
 
 
 
Przyjmowanie i wręczanie prezentów powinno odbywać się w myśl pewnych zasad savoir vivre. Z jednej strony zapewni na to przyjemną oprawę z drugiej będzie stanowić dla dziecka lekcję empatii i serdeczności. Jak by nie było prezenty mają nieść radość dla wszystkich stron. Czemu więc nie zadbać o to, by tej radości było możliwie najwięcej?