Suplementy diety dla dzieci
Ponoć Polacy (jak mało który naród) na potęgę łykają różnego rodzaju tabletki, pastylki, syropy i odżywki. Suplementacja nie omija też dzieci. Tylko czy jest ona konieczna? Czy aby na pewno bezpieczna? Kiedy powinna być stosowana?
 
 
Suplementy…
 
Suplementy diety są swego rodzaju uzupełnieniem codziennej diety. Jest to dodatek zawierający niezbędne dla zdrowia składniki (witaminy i/lub mikroelementy), których może brakować nam na co dzień. W praktyce suplementy stanowią odpowiedź na nasze zwariowane tempo życia. W czasach, gdy nie mamy czasu na gotowanie i staranne układanie menu, bardzo łatwo o niedobory witamin. Sytuacji nie poprawia też cała masa przekąsek, po które (niestety) sięgamy, i które nie dostarczają organizmowi niezbędnych wartości odżywczych.
 
Wydawać by się mogło, że suplementy są doskonałym rozwiązaniem i ratunkiem dla zdrowia. Tymczasem okazuje się, że sprawa wcale nie jest tak prosta. Przede wszystkim suplementów nie można traktować jak środka zastępczego, gdyż nie zastąpią one zbilansowanej diety. Z definicji stanowią one pewne uzupełnienie, dodatek, a nie główne źródło witamin. Daleko nam jeszcze do czasów, w których na obiad łykniemy trzy tabletki, które (tak jak w filmach science fiction) zaspokoją głód i wszelkie potrzeby organizmu. Suplementy nie stanowią idealnego źródła wartości odżywczych. Witaminy zdecydowanie lepiej wchłaniane są przez organizm z pożywienia niż z tabletki.
 
Dodatkową wątpliwość jaką może nasuwać stosowanie suplementów jest fakt, że (w odróżnieniu od leków) nie przechodzą rygorystycznej kontroli jakości przed wprowadzeniem do sprzedaży. Przedawkowanie z kolei może wiązać się z ryzykiem zatrucia.
 
 
… dla dzieci
 
Obecnie polski rynek dostarcza nam wiele rozmaitych suplementów diety dla dzieci. Preparaty te są dostępne w przeróżnych formach – syropki, żelki, pastylki musujące, kapsułki i inne. Zwykle zawierają witaminy, mikro i makroelementy, a także nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3. Większość takich zestawów witaminowo-mineralnych ma podobny skład, dlatego nie powinno się stosować więcej niż jednego preparatu na raz. W przypadku niemowląt i dzieci jest to szczególnie istotne, ponieważ są one bardziej narażone na skutki przedawkowania, co z kolei niesie ryzyko zaburzeń w funkcjonowaniu i rozwoju organizmu.
 
Choć producenci jasno określają przedział wiekowy, dla jakiego przeznaczony jest dany suplement diety, stosowanie takowych warto w każdym przypadku skonsultować z pediatrą. Tym bardziej, że specjaliści podkreślają, że prawidłowo zbilansowana dieta dostarcza dziecku wszystkich niezbędnych składników. Wyjątek stanowi witamina D, K, DHA oraz wapń, których zwykle stwierdza się niedobór mniejszego lub większego stopnia. W normalnych przypadkach dodatkowa suplementacja zwykle nie jest wymagana.
 
 
Co trzeba wiedzieć?     
 
„Zdrowe podejście” do suplementów zakłada, że mają one jedynie uzupełniać ewentualny niedobór którejś z witamin lub mikroelementów. Warunek jest taki, że niedobór musi być potwierdzony specjalistycznymi badaniami. Suplementów nie podaje się profilaktycznie. To codzienne pożywienie powinno być źródłem wszystkich wartości odżywczych niezbędnych dla zdrowia i prawidłowego rozwoju dzieci.
 
Suplementy kuszą rodziców poczuciem zapewnienia dziecku wszystkiego co jest mu niezbędna dla zdrowia, a maluchy kolorowymi opakowaniami, atrakcyjnym smakiem , a nawet kształtem specyfików. Należy jednak pamiętać, że poza deklarowanymi witaminami, suplementy często zawierają cukier, co warto wziąć pod uwagę w planowaniu codziennego menu.
 
W temacie suplementacji da się słyszeć głosy, które mówią o tym, że jest ona wręcz niewskazana w przypadku dzieci. Organizm człowieka rozwija się do ok. 25 roku życia i jeśli w tym czasie „wspomaga” się jego rozwój poprzez podawanie witamin bez wyraźnego wskazania blokuje się naturalny system odpornościowy organizmu. To może przełożyć się na ogólne pogorszenie stanu zdrowia, mimo, że intencje były dokładnie odwrotne. Eksperci, którzy zajmują się opracowaniem aktualnych zaleceń dotyczących profilaktyki niedoborów witamin i minerałów u dzieci zalecają, by preparaty multiwitaminowe podawane były WYŁĄCZNIE wtedy, kiedy zaleci to pediatra.
 
 
Kiedy i jak podać?
 
 Choć suplementy okazują się nie być środkiem uniwersalnym, odpowiednim dla każdego, to jednak nie można traktować ich jako zło najgorsze i kłamstwo koncernów starających się o zyski. Są sytuacje, w których warto po nie sięgnąć. Mowa tu o chwilach, kiedy dziecko jest osłabione przez chorobę lub choruje przewlekle. Zwykle jego organizm zmaga się wówczas z różnego rodzaju niedoborami, a zmniejszony apetyt utrudnia ich uzupełnienie.
 
Ważne jest, by przy wprowadzeniu suplementów zawsze stosować się do zalecanego przez producenta wieku oraz dawek i częstotliwości  zażycia suplementu. Różne substancje wchłaniają się w odmiennych warunkach dlatego należy zwrócić uwagę, czy dziecko powinno zażyć kolejną dawkę specyfiku przed, w trakcie czy po posiłku. Oczywiście idealnie byłoby skonsultować się w tej sprawie z pediatrą.
 
 
 
Choć suplementacja diety dziecka może powodować poczucie zwolnienia z obowiązku dbania o jego żywienie, należy pamiętać, że podstawą utrzymania zdrowia jest prawidłowa dieta. Przyzwyczajanie dziecka do łykania różnego rodzaju medykamentów może w konsekwencji zmienić go w małego lekomana, który nie porzuci tego przyzwyczajenia i w dorosłym życiu będzie sięgał przy każdej okazji po tabletki na każda dolegliwość. Traktujmy więc suplementy zgodnie z ich przeznaczeniem i (przede wszystkim) zapotrzebowaniem organizmu naszych pociech. Pozytywny wpływ na zdrowie mają jedynie w przypadkach kiedy sytuacja wymaga ich użycia.