Zdrowe Żywienie Małych Wrocławian
„Zdrowe Żywienie Małych Wrocławian” to grupa aktywnych rodziców, świadomych, że prawidłowe odżywianie stanowi najważniejszy filar zdrowia człowieka. Posiłki dziecka powinny być właściwie skomponowane i dostarczać składników odżywczych, aby młody organizm otrzymywał budulec do wzrostu i tworzył swój kapitał w postaci dobrego systemu odporności.

Niestety w dzisiejszych czasach, przy ogromnej dostępności słodkich czy słonych przekąsek oraz przy  bogatym składzie chemicznym różnych produktów spożywczych, krzewienie zdrowych nawyków żywieniowych wśród dzieci jest niezmiernie trudne. Dlatego warto szukać wszelkich form wsparcia. Wielu rodziców dostrzega w tym istotną rolę szkół i przedszkoli, w których nasze dzieci spędzają sporą część dnia. Ponadto są to placówki edukacyjne, które z samej definicji powinny kształtować zdrowe nawyki. Nie tylko dbać o rozwój intelektualny i ruchowy ale właśnie uczyć i przyzwyczajać do zdrowego i świadomego jedzenia.

Pewnym wsparciem było tu wprowadzone 26.08.2015 roku rozporządzenie Ministra Zdrowia, co prawda dość restrykcyjne jednak wyznaczające dobre standardy. Błędna interpratacja obecnych przepisów sprawia, że wydają się ona bardziej restrykcyjne niż są w rzeczywistości. Słynne opowieści o tym jak dzieci przynoszą w tornistrach sól, aby doprawić zupę czy historie o masowo bankrutujących sklepikach szkolnych, mocno poruszyły opinię społeczną. Wrocławianie natomiast dzielą się swoim doświadczeniem z mijającego roku szkolnego. Pokazali, że zdrowe jedzenie w sklepiku szkolnym ma rację bytu, jest smacznie, zdrowo i wbrew pozorom, tanio. Dzieci mogą zakupić kolorowe, warzywne kanapki, desery owocowe, a także pączki i drożdżówki z niewielką ( 1 łyżeczka) zawartością cukru. A co najważniejsze, w ich składzie nie ma oleju palmowego oraz syropu fruktozowo-glukozowego.

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej, zorganizowanej przez „Zdrowe Żywienie Małych Wrocławian”, można było spróbować asortymentu ze szkolnego sklepiku i przekonać się, że nie są to tylko puste słowa, ale faktycznie jedzenie jest smaczne, tanie a przede wszystkim zdrowe. Wszystkie te działania mają za zadanie pokazać, że można zdrowo karmić dzieci w placówkach oświatowych. Jest to głos wrocławian w konsultacjach społecznych dotyczących projektu nowego rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie grup środków spożywczych  przeznaczonych do sprzedaży dzieciom i młodzieży w jednostkach systemu oświaty. Projekt rozporządzenia odwołuje obecnie obowiązujące zapisy i zezwala na sprzedawanie dzieciom produktów o zwiększonej zawartości cukru, tłuszczu i soli. Przykładowo, według nowego rozporządzenia dozwolone będzie 15 gram cukru w 100g/ml produktu, oznacza to, że w przeciętnej szklance kompotu (250ml) może znaleźć 37,5 gram cukru, co stanowi ponad 7 łyżeczek. Według nas, dużo za dużo. Zdecydowanie bardziej wolimy wersję mniej słodką.

Chcielibyśmy podkreślić, że częsty argument w dyskusji na temat zbiorowego żywienia dzieci, jakoby nie warto ograniczać dzieciom w szkołach dostępu do niezdrowych przekąsek, bo i tak po szkole zjedzą w domu albo same sobie kupią, nie przemawia do nas w żadnym stopniu. Uważamy wręcz, że fundamentalną rolą placówki oświatowej jest krzewienie zdrowych nawyków żywieniowych.

Konsultacje społeczne na temat projektu rozporządzenia trwają do 13 czerwca 2016 roku. Rodzice skupieni wokół „Zdrowe Żywienie Małych Wrocławian” zachęcają do wysyłania na skrzynkę mailową Ministerstwa Zdrowia, swoich opinii na ten temat.